Podziemny Świat Gór Sowich

Podziemny Świat Gór Sowich

Książka poświęcona jednej z największych zagadek II Wojny Światowej – tajemnicy Gór Sowich. Pomimo wielu lat jakie upłynęły od zakończenia działań wojennych oraz zaangażowania wielu historyków, badaczy i eksploratorów, wciąż nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co budowano w Górach Sowich? Teorii jest wiele: kwaterę główną Adolfa Hitlera, zakłady zbrojeniowe, schrony dla wojska lub tajny ośrodek badawczy. Pytanie zaś tylko jedno – jakie przeznaczenie miały podziemne sztolnie u schyłku wojny i co w nich ukryto?

Rozszerzone wydanie ”Podziemnego Świata Gór Sowich” jest nie tylko próbą odpowiedzi na nurtujące pytania. Książka ta jest przede wszystkim efektem dziesięcioletnich prac terenowych grupy ludzi, którzy podjęli fascynującą próbę wyjaśnienia doskonale strzeżonej i owianej mitem tajemnicy III Rzeszy.

Recenzja

Od samego początku mojego kontaktu z historią i militariami bardzo interesowała mnie tematyka podziemi, bunkrów i schronów, zwłaszcza tych ogromnych – budowanych w czasach drugiej wojny światowej. Dlatego też do czytania książki podszedłem z ogromnym zapałem i ciekawością, spodziewając się znaleźć w jej treściach informacji, które dotąd były mi obce. I szczerze mówiąc nie zawiodłem się.

Książka „Podziemny świat Gór Sowich” to fachowo i ciekawie napisany rys historyczny kompleksów, a także ich dokładna specyfikacja techniczna. Dzięki „obecności” autora przy wszelkich pracach w kompleksie Gór Sowich, z najlepszego źródła dowiadujemy się o miejscach dotąd niepoznanych, nigdy nie odwiedzonych, a wbrew spostrzeżeniom innych – szalenie ciekawych.

Książka ta to typowa opowieść podróżnika – eksploratora, który widział wszystkie elementy „na żywo”. Ba – czasami wyłożył wiele siły, aby zdobyć pewne informacje. Jednym słowem należy pochwalić autora za trud i pot włożony w napisanie tego opracowania, dzięki któremu czytelnik może przenieść się do czy to kompleksu Soboń czy to do Kompleksu Osówka, czy w ogóle do „Riese”, nie robiąc ani kroku.

Gratulacje należą się dla autora, który w iście reporterski, ale także i widowiskowy sposób opisuje działania swoje i swoich przyjaciół, jakie zostały podjęte dla rozwiązania zagadki „Wielkiej Budowy”. Czasami, narażając swoje zdrowie a nawet życie, drążył w ziemi po to, aby dać nam obraz jak najdokładniejszy, jak najbardziej klarowny. Dlatego należą się dla pana Marka Aniszewskiego – autora książki wielkie brawa i pełne podziwu słowa do jego zapału oraz pracy, jaką wykonał podczas działania w Górach Sowich na terenie „olbrzyma” i nie tylko.

Wracając do książki, według mnie jest to opracowanie z pogranicza historii i eksploracji. Pokazuje także gehennę więźniów pracujących w obrębie „Wielkiej Budowy”. Wszystkie informacje które autor zebrał są w pełni wiarygodne, gdyż poparte są faktycznymi relacjami świadków tamtych lat. Wracając do historii, autor rozważą także najważniejsze zagadnienie. Wciąż krąży wokół pytania – w jakim celu budowano kompleks Riese? Czy miały to być ogromne zakłady zbrojeniowe, czy też kwatera Adolfa Hitlera? Na pytanie to znajdziecie odpowiedź w książce…

Książka „Podziemny świat Gór Sowich” to jednakże nie tylko opis kompleksu „Olbrzym”, to także relacja z zamku Książ, w którego to podziemiach hitlerowcy przygotowywali tunele i pomieszczenia niewiadomego przeznaczenia… Część z nich, niedostępna do dziś, owiana jest tajemnicą oraz przypuszczeniami eksploratorów odnośnie umiejscowienia w nich największego skarbu XX wieku, czyli „Bursztynowej Komnaty”.

Recenzując książkę i chwaląc pana Marka Aniszewskiego nie możemy zapomnieć także o panu Piotrze Zagórskim, który podjął się wyzwania wykonania pełnej dokumentacji fotograficznej badanych kompleksów. Czym przecież było by to opracowanie bez zdjęć, których zadaniem jest przecież pokazanie ogromu eksplorowanych podziemi i kompleksów?

Podsumowując – książka „Podziemny świat Gór Sowich” to rzetelne i niesamowicie dokładne opracowanie, które można polecić każdemu. Tematyka opracowania oraz jej szerokie spektrum zainteresuje zarówno historyka jak i badacza – eksploratora. Książka naprawdę warta przeczytania… Polecam!
Andrzej „private Martins” Zasowski

Mariusz Aniszewski, Piotr Zagórski (foto): ”Podzieny świat Gór Sowich”. Wydawnictwo Technol, Kraków 2006, wydanie II, rozszerzone. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 304

Dodaj komentarz