Promocja książki Pawła Mościckiego

Klub „Krytyki Politycznej” i Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze zapraszają na promocję książki Pawła Mościckiego „Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2008). Czwartek, 18 grudnia, godz. 17.00, Teatr Norwida.

W dyskusji udział wezmą: Paweł Mościcki (PAN Warszawa, „Krytyka Polityczna”)
Wojtek Klemm ( Dyrektor artystyczny Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze)
Paweł Demirski (dramaturg, członek redakcji „Krytyki Politycznej”)
Spotkanie poprowadzi: Wojciech Wojciechowski („Notatnik Teatralny”, „Krytyka Polityczna”)

W dyskusjach o teatrze z łatwością przychodzi nam przeciwstawianie wielkiej sztuki tanim chwytom publicystycznym. Czy faktycznie obecność polityki w teatrze musi wpisywać się w tak łatwe opozycje? Co oznacza dziś polityczność sztuki? Jak o niej mówić? Jak połączyć polityczność sztuki z poszukiwaniami formalnymi i artystyczną inwencją?

Paweł Mościcki, odwołując się do współczesnej filozofii i konkretnych spektakli teatralnych, pokazuje, że ciekawy teatr nie tylko może być polityczny, ale wręcz musi, jeśli chce uciec od powtarzania wyświechtanych prawd o życiu i wciąż angażować widza.

Polityka teatru demaskuje ideologiczne uwikłania krytyki teatralnej. Definiuje na nowo uprawianie sztuki krytycznej. Przedstawia polityczną formułę komedii. Omawia teatralny wymiar pamięci. Książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy wierzą, że teatr wciąż ma szansę być miejscem kreowania nowych myśli i projektowania nowych sposobów społecznego działania. Może być przedmiotem zarówno filozoficznego namysłu, jak i obiektem pasji. Teatrem zaangażowanym i angażującym.

Paweł Mościcki

Paweł Mościcki (1981) – filozof, tłumacz. Doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN
w Warszawie, studiował kulturoznawstwo i filozofię na UW. Członek redakcji „Przeglądu filozoficzno-literackiego” i zespołu „Krytyki Politycznej”. Kilkukrotny stypendysta MENiS, EHESS w Paryżu, uczestnik School of Criticism and Theory w Cornell University. Laureat stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w roku 2007/2008. Zajmuje się głównie współczesną filozofią, teorią literatury i innymi dziedzinami sztuki, a także pograniczami filozofii i teologii. Tłumaczył m.in. Derridę, Marina, Blanchota, Badiou, Barthesa, Benjamina, Agambena. Publikował w „Principiach”, „Sztuce i filozofii”, „Literaturze na świecie”, „Krytyce Politycznej”, „Przeglądzie filozoficzno-literackim”, „Pamiętniku literackim”, „Kresach”, „Teatrze”. Obecnie pracuje nad książką poświęconą różnym znaczeniom gestu
w nowoczesności.

Dodaj komentarz