Przesieka

Przesieka

Znana wieś letniskowa w środkowej części Pogórza Karkonoszy. Rozłożona w dolinach Podgórnej i Czerwienią, a także na północnym zboczu Złotego Widoku (610 m) na wysokości 480-650 m.

Administracyjnie należy do gminy Podgórzyn; jest kontynuacją, w kierunku południowym, zabudowy Podgórzyna.

Historia Przesieki sięga XVII wieku. W 1635 roku w miejscowości tej, wówczas osadzie leśników i pasterzy, czynny był młyn i kuźnia. Od roku 1890 rolniczo-pasterska osada zmienia swój charakter: w wyniku gwałtownego rozwoju turystyki szybko staje się wczasowiskiem z dużą ilością pensjonatów i hoteli. Malownicze i urozmaicone położenie wsi stało się walorem decydującym o charakterze miejscowości.

W roku 1945 odnaleziono w Przesiece wywiezione przez Niemców płótna Jana Matejki, co było powodem wprowadzenia polskiej, funkcjonującej przez parę lat nazwy miejscowości: Matejkowice.

Nazwa Przesieka została wprowadzona urzędowo w 1950 roku. Miejscowość nie posiada zabytków architektury.

Dużej rangi atrakcją krajoznawczą jest 10-metrowy wodospad Podgórnej (przy szlaku 20Z i 14S).

We wsi znajdują się liczne domy wczasowe i ośrodki kolonijne. Zimą czynny jest wyciąg orczykowy i kilka wyciągów zaczepowych.

Połączenie z centrum Jeleniej Góry zapewniają autobusy WPK linii nr 4.

Węzeł szlaków turystycznych znajduje się na południowym krańcu Przesieki, na wysokości 600 m. Zbiegają się tu szlaki: 12N, 14S, 18Ż i 20Z (szlak niebieski w kierunku południowym wiedzie na Przełęcz Karkonoską – w pobliże schroniska PTTK „Odrodzenie”).

źródło: Bohdan W. Szarek „Kotlina Jeleniogórska„, 1989

Dodaj komentarz