Radomierz

Radomierz

Rolnicza wieś należąca do gminy Janowice Wielkie. Leży na wschodnim krańcu Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Gór Ołowianych, na wysokości 400-550 m, rozciągając się łańcuchowo w dolinie potoku Radomierka.

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest gotycka wieża kościelna z początków XVI wieku. Kościół rozebrano w roku 1849, przenosząc do Cieplic liczne płyty nagrobne. W wieży zachowały się dzwony spiżowe z lat 1576, 1595 i 1612. Największy z nich ma 111 cm średnicy. Obecny kościół parafialny pod wezwaniem MB Różańcowej wzniesiono w latach 1748-50 jako zbór ewangelicki. Barokową budowlę, zbudowaną na planie wydłużonego ośmioboku, restaurowano w 1804 roku. Nakrywa ją łamany dach czterospadowy. Salowe wnętrze kościoła zachowało dwie kondygnacje empor.

Rolniczy charakter wsi podkreśla duża mleczarnia i ferma hodowlana.

Przez Radomierz przechodzi szlak 23N (odcinek Międzynarodowego Górskiego Szlaku Przyjaźni), który w kierunku północno-zachodnim wiedzie w Góry Kaczawskie. W górnej części wsi zaczyna się krótki szlak czarny, stanowiący połączenie szlaku niebieskiego ze Szlakiem Zamków Piastowskich w Górach Ołowianych.

źródło: Bohdan W. Szarek „Kotlina Jeleniogórska„, 1989

Dodaj komentarz