Rajd na Raty za granicą

Wycieczka autokarowo-piesza: GÓRY ŁUŻCKIE. 15 – 16.08.2009 r. Organizator: Oddział PTTK :Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht.

Trasa wycieczki prowadzi przez najciekawsze miejsca Gór Łużyckich, wejdziemy na ich najwyższy szczyt Luž (793 m – zdobycie szczytu zaliczane do odznaki „Korona Sudetów”), zobaczymy malownicze zamki i pałace. Nocleg zarezerwowany został w pensjonacie w Kamenickým Šenovie.

Program wycieczki

 • 15.08.2009 r. – sobota
 • Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godzinie 8.00.
 • Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Lubań – Zgorzelec – Zittau – Waltersdorf.
 • W Zittau w czasie krótkiego spaceru po mieście oglądamy najciekawsze obiekty (Dom Solny, Ratusz, kościół i klasztor franciszkanów, zabytkowe fontanny) i eksponowany w kościele Krzyża Świętego najcenniejszy zabytek: Wielką Szatę Postną z 1472 roku przedstawiającą w 90 obrazach historię biblijną od Stworzenia Świata po Sąd Ostateczny (szaty postne zakry-wały w średniowieczu ołtarze w kościołach w czasie Wielkiego Postu). Po przejechaniu do Waltersdorfu wchodzimy na Luž i schodzimy na czeską stronę do miejscowości Světla (około 6 km.), następnie jedziemy do Jiřetína pod Jedlovou i wychodzimy na trasę pieszą (6 km.) przez Tolštejn (ruiny zamku), Jedlovou (na szczycie kamienna wieża widokowa) i Křižovą hore (na zboczu kaplice drogi krzyżowej).
  Po zejściu do Jiřetína odjeżdżamy na kolację i nocleg do Kamenickiego Šenova.
 • 16.08.2009 r. – niedziela
 • Po śniadaniu jedziemy do miejscowości Sloup v Czechach. Tu na osamotnionej piaskowcowej skale o wysokości ponad 30 m i długości ponad 100 m oglądamy ruiny średniowiecznego zamku (urokliwy dwupiętrowy kompleks wykutych w skale sal i korytarzy z tarasami widokowymi, kaplicą, kościołem), następnie jedziemy do miasta Jablonné v Podještědí. W potężnym barokowym kościele p.w. św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy – dominancie miasta – znajduje się grób św. Zdzisławy (żyjąca w XIII w. czeska święta kanonizowana w 1995 r. przez Jana Pawła II). W pobliżu miasta zwiedzamy renesansowo-barokowy pałac Lemberk z bogatą kolekcją mebli różnych epok oraz muzeum poświęconym św. Zdzisławie z Lemberku. W końcowej części wycieczki jedziemy do Hrádka nad Nisou. Na skraju miasta renesansowy zamek Grabštejn z cenną kaplica Św. Barbary, uważaną za najciekawsze renesansowe wnętrze czeskiej prowincji.
 • Po zwiedzeniu zamku wracamy do Jeleniej Góry. Przyjazd około godz. 20.00
 • Wpisowe na wycieczkę wynosi 170,00 PLN i obejmuje: autobus; nocleg; wyżywienie (kolacja 15.08 i śniadanie 16.08); ubezpieczenie NNW, KL; obsługa przewodnicka.
 • Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86, tel. 075-7525851, email:pttk@arg.pl
 • Koszty biletów wstępu (280 Kč i 3,50 EUR) uczestnicy pokrywają indywidualnie.

www.jelonka.com

Dodaj komentarz

Rajd na raty za granicą

TTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra zaprasza w sobotę 27.09.2008 r. na wycieczkę autokarowo – pieszą z cyklu „”Rajd na raty za granicą” – zamek Bezděz i pałac Sychrov”

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 8,00.

Program wycieczki: przejazd: Jelenia Góra – Jakuszyce – Bezděz (130 km)

Zamek Bezděz jest jednym z najbardziej znanych zamków gotyckich w Czechach. Zbudowany w II połowie XIII wieku jako forteca oraz reprezentacyjna siedziba króla, w połowie XIV w. za panowania cesarza Karola IV zyskał na znaczeniu zajmując drugie miejsce w hierarchii czeskich zamków, po Karlštejnie. W XVII i XVIII wieku budynki służyły jako klasztor Benedyktyńskim mnichom i zamek stał się miejscem pielgrzymek. Opuszczony w 1785 roku przetrwał do czasów obecnych dzięki pracom restauratorskim prowadzonym już od połowy XIX w. Zamek Bezděz miał niezwykła szczęście pod tym względem, że nie przeszedł żadnej wyraźnej przebudowy; dzięki temu turyści maja okazję oglądać zabytek zachowany w pierwotnym, autentycznym kształcie. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest wczesnogotycka kaplica, zwiedzamy również komnaty pałacu królewskiego oraz wchodzimy na 34 metrową wieżę, z której roztacza się rozległy widok na cały Czeski Raj i zamykające horyzont Karkonosze i Góry Łużyckie.

Przejazd: Bezděz – Sychrov (58 km)

Pałac Sychrov jest jedną z pereł Czeskiego Raju. Należy do najczęściej zwiedzanych obiektów w Czechach. Wzniesiony pod koniec XVII wieku w roku 1820 nabył książę Karol Rohan. Nowy właściciel, wywodzący się z bardzo starego francuskiego rodu, znacznie rozbudował pałac w bardzo dekoracyjnym stylu romantyzmu historycznego.
Neogotyckie wnętrza ozdobione zostały rzeźbami oraz cennymi zbiorami dzieł sztuki. Galeria obrazów jest największą poza Francją kolekcją francuskiego malarstwa portretowego. Obecnie Sychrov z przebogatym wyposażeniem wnętrz i wspaniałym parkiem angielskim stanowi dużą atrakcję dla turystów. Pałac jest udostępniany w znacznym zakresie, w związku z tym jego zwiedzanie daje doskonałe wyobrażenie, jak w drugiej połowie XIX wieku żyły w rezydencjach wiejskich bogate rodziny szlacheckie. W pałacu i parku zostało nakręconych kilka filmów fabularnych i baśni filmowych.

Po zwiedzeniu pałacu odjeżdżamy do Jeleniej Góry przez Jakuszce (82 km). Przyjazd do Jeleniej Góry o godzinie 20-tej.

Wpisowe: 55 zł. Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW i KL. Na wstępy trzeba posiadać 200 kč.

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” – Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86 do dnia 25 września do godz. 15.00. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 075-7525851, e-mail: pttk@arg.pl, www.pttk-jg.pl.

Dodaj komentarz