Rajd PTTK do Srebrnej Góry i wokół jeziora

11 lipca – wycieczka autokarowa Srebrna Góra i Włodarz w ramach XXXIX Rajdu na Raty. Wyjazd o godz. 8. z ulicy Teatralnej – powrót ok. godz. 20. Trasa: Jelenia Góra – Ząbkowice Śląskie – Srebrna Góra – Jawornik – Jelenia Góra

W programie:

Ząbkowice Śląskie u podnóża Gór Sowich, zwiedzanie Starego Miasta i wejście na Krzywą Wieżę, która ma odchylenie od pionu – 2.14 metra!

Dalej przejście i zwiedzanie Srebrnej Góry i Twierdzy, jedynej górskiej warowni na terenie Polski. Jest to także największa budowla forteczna w Europie z najwyższym bastionem basztowym – Donżonem.

W programie zwiedzanie Fortu Donżon; spotkanie z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego; pokaz strzelania z karabinu skałkowego; zwiedzanie XVIII-wiecznych kazamat z latarniami; opowieść o dawnej broni używanej w twierdzy; pokaz salwy armatniej z repliki XVIII-wiecznego działa.

Dalej Jawornik, wsi na północno-zachodnim zboczu góry Włodarz, gdzie jest kompleks podziemnych wykutych w skale korytarzy i hal z czasów II wojny światowej – największa część ogromnego projektu budowlano-górniczego o kryptonimie „Riese” („Olbrzym”).

Piesze zwiedzanie suchej części obiektu, a w zalanych sztolniach – łodzią.

Koszt wycieczki: 55 zł (autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW). Na wstępy trzeba mieć w sumie 27 zł. Zapisy z wpłatą w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” JG ul. 1-go Maja 86. tel. 075-7525851, email: pttk@arg.pl

www.nj24.pl

Dodaj komentarz