Remont Kamiennej

Dobra wiadomość dla mieszkańców. Remont górskiej rzeki zakończy się znacznie wcześniej, niż przewidywano. – Dzięki tym pracom znacznie zmniejszy się zagrożenie powodziowe – mówi Janusz Pośpiech, inspektor nadzoru budowlanego.

Koparki pogłębiające dno dotarły już do centrum Jeleniej Góry. Wczoraj pracowały w okolicach mostu przy ul. Spółdzielczej. Maszyny wybierały z dna warstwę kamieni i mułu, które naniosła woda przez wiele lat. Usunięto też krzaki przy brzegu.

Remont Kamiennej trwa od stycznia a zleceniodawcą jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Robotnicy oczyścili już dno w Cieplicach, gdzie rzeka najbardziej dawała się we znaki mieszkańcom. Nie było roku, żeby nie wystąpiła z brzegów.

– Teraz będzie dużo bezpieczniej. Na pewno zmniejszy się zagrożenie powodziowe – mówi Janusz Pośpiech, inspektor nadzoru.

Rzeka ma być oczyszczona na odcinku 10 kilometrów, od zbiornika p.poż. w Sobieszowie aż do tzw. kilometra zerowego, czyli do ujścia Kamiennej do Bobru. Termin zakończenia prac do grudzień 2009 roku. Wszystko jednak wskazuje na to, że robotnicy uwiną się dużo szybciej. – Prawdopodobnie skończą jeszcze w tym roku – mówi Janusz Pośpiech.

Szacuje się, że z koryta Kamiennej będzie wydobytych 50 tysięcy metrów sześciennych mułu i kamieni. Trudno się dziwić, że przy większych opadach rzeka występowała z brzegów i zalewała okoliczne domy.

www.nowiny.jgora.pl

Dodaj komentarz