Rekord Guinnessa w Zgorzelcu

W dniach od 4 do 6 lipca na boiskach sportowych Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu odbywał się maraton w siatkówce plażowej Beach Maraton Zgorzelec 2008. Zawody rozgrywane były w dzień oraz w nocy przy sztucznym oświetleniu.

28 drużyn z Niemiec, Polski i Czech rywalizowało ze sobą w czterech kategoriach. Reprezentacje z Niemiec i Polski to zawodnicy, którzy piłkę siatkową plażową traktują jako hobby, zabawę i doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu na powietrzu. W drużynach z Czech w wielu przypadkach grały osoby na co dzień grające w klubach sportowych. To miało decydujące znaczenie w ostatecznej klasyfikacji.

I miejsca w poszczególnych kategoriach:

  • Kobiety – Czechy (Hana Slovikova, Lenka Novakova)
  • Mixy – Czechy (Hana Honzejkova, Jiri Rychter)
  • Mężczyźni – Czechy (Libor Stajer, Jan Sibr)
  • Mężczyźni – Polska (Grzegorz Dżyga, Paweł Dżyga)

84 mecze maratonu rozegrano w ciągu 41 godzin ciągłej gry na boiskach. Szczególną uwagę należy zwrócić na przedział wiekowy zawodników – najmłodszy 18 lat, najstarszy – 52 lata. Łączny wiek najmłodszej drużyny to 36 lat a najstarszej 102 lata.

Równolegle z maratonem odbywała się próba bicia Rekordu Guinnessa w ciągłej grze w piłkę siatkową plażową. W próbie bicia Rekordu Guinnessa wzięło udział dwie pary zawodników (bez zawodników rezerwowych) – byli to:

  1. Przemysław Cedro (21 lat) i Wojciech Kurczyński (19 lat) reprezentujący Polskę
  2. Sebastian Ludke (19 lat) i Łukasz Mesjasz (19 lat) reprezentujący Niemcy

Grali non stop jedynie z pięciominutowymi przerwami po każdej pełnej godzinie gry. Swoją walkę ze zmęczeniem i snem rozpoczęli w sobotę o godz. 9.00 a zakończyli w niedzielę o godz. 10.00. W tym czasie rozegrali 81 setów. Wynikiem 25 godzin ciągłej gry ustanowili nieoficjalny Rekord guinnessa pokonując czterech śmiałków z Ustki, którzy tydzień wcześniej grali 24 godziny i 11 minut.

Ten wynik jest niewątpliwym sukcesem czterech młodych ludzi ich trenerów oraz kibiców, którzy tworzyli niepowtarzalną atmosferę przez cały czas trwania próby podtrzymując zawodników w najtrudniejszych chwilach (sen, skurcze mięśni, padający deszcz i chłód w nocy).

Po raz pierwszy zorganizowaną taką imprezę sportową w ramach współpracy przygranicznych miast – Zgorzelca, Gorlitz i Hradka n/Nysą. Po raz pierwszy w historii Zgorzelca, Gorlitz i Hradka został ustanowiony nieoficjalny Rekord Guinnessa. Dokumentacja, która była tworzona w trakcie trwania próby bicia Rekordu zostanie teraz wysłana do Księgo Guinnessa celem weryfikacji i zatwierdzenia. Ale już teraz można powiedzieć o wielkim sukcesie organizatorów, zawodników i sponsorów dzięki, którym możliwe było zorganizowanie takiej imprezy.

http://www.beachmarathon-zgorzelec2008.eu/ – oficjalna strona maratonu

Dodaj komentarz

Rekord Guinnessa w Zgorzelcu

W Zgorzelcu będą bić rekord Guinnessa. Tego lata to już druga próba zapisania się w Księdze Guinnessa, podejmowana w subregionie jeleniogórskim. W ubiegłym tygodniu ten wyczyn udał się Leopoldowi Galickiemu, który pobił rekord w indywidualnej grze na keyboardzie. Z Zgorzelcu, w dniach 4 – 6 lipca, trwać będzie impreza pod nazwą „Europa bez granic – bicie rekordu Guinnessa w grze na czas w piłkę siatkową plażową”.

Plan zakłada nieustającą grę w siatkową piłkę plażową, na dwóch boiskach. W turnieju ma wziąć udział ok. 20 dwuosobowych drużyn, startujących w czterech grupach: rodzinnej, szkolnej dziewczęcej, szkolnej chłopięcej i męskiej.

W organizację przedsięwzięcia zaangażowane są władze samorządowe oraz przedstawiciele trzech zgorzeleckich szkół średnich. Próba bicia rekordu zostanie podjęta podczas Beach Marathon 2008 i towarzyszyć będzie zawodom sportowym, organizowanym na boiskach sportowych przy Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu ul. Powstańców Śl.1 (dawny Górnik).

Początek imprezy w piątek o godz. 16.00. Rozpoczęcie próby bicia Rekordu Guinnessa w sobotę o godz. 9.00. Zakończenie maratonu w niedzielę, ok. godz.11.00. W czasie trwania imprezy przewidziano dodatkowe atrakcji dla odwiedzających dorosłych kibiców i dzieci. W sobotę prezentacje sponsorów, między innymi X Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, niemieckiej szkoły bezpiecznej jazdy, a po zakończeniu maratonu na boiskach do piłki plażowej będą organizowane różne konkurencje i zawody dla dorosłych i dzieci.

www.nowiny.jgora.pl

Dodaj komentarz