Rycerze na Zamku Chojnik

Pokazy walk rycerskich, turnieje sportowe i wielkie zdobywanie średniowiecznego zamku – to główne punkty programu XIX Turnieju o Złoty Bełt Chojnika. Impreza rozpoczyna się już w najbliższy weekend (23-24 sierpnia).Przedsięwzięcie rozpocznie się w sobotę (23 sierpnia) ok. godz. 11 – potyczką przed zamkiem. Później zaplanowano turnieje, w tym strzelania z kuszy z odległości 22 metrów. – To najstarszy turniej kuszniczy w Polsce – mówi Jerzy Czajka, kasztelan zamku Chojnik. W sobotę odbędą się eliminacje. Będą także zawody łucznicze i wielobój rycerski.

Jeszcze przed turniejami odbędzie się prezentacja bractw biorących udział w imprezie. Później rozpoczną się pokazy teatralne w wykonaniu bractwa z Kopańca oraz pokazy tańca średniowiecznego. Całość poprowadzi Honorata Magdeczko-Capote.

W zabawach mogą uczestniczyć nie tylko uczestnicy turnieju, ale i przypadkowi turyści. Specjalnie dla nich przewidziano konkurencję okładania się workami, siedząc na „kozłach”. Osoba, która spadnie z kozła, przegrywa.

Z kolei o godz. 17 odbędzie się widowiskowa bitwa o zamek Chojnik.

Na niedzielę zaplanowano finały turniejów (ok. godz. 13.). Wcześniej będą pokazy walk. Zakończenie połączone z wręczeniem nagród przewidziano na godz. 16.

Organizatorzy w tym roku zaostrzyli przepisy dotyczące ubioru podczas turnieju. I tak na przykład, na pole namiotowe nie będą wpuszczane osoby ubrane w legginsy, białe koszule z mankietami.

– Wszystko po to, by było jak najmniej przypadkowości i aby turniej utrzymał swój charakter – mówi Jerzy Czajka.

www.nowiny.jgora.pl

Dodaj komentarz