Schronisko na Wysokim Kamieniu

Co dzieje się na Wysokim Kamieniu? Jak wiadomo od kilku lat powstaje tam schronisko. Jak donosi Polska Gazeta Wrocławska, w tym roku ma być oddane do użytku. „- Jeszcze trochę i schronisko będzie mogło przyjmować turystów. Tak jak przed wojną – cieszy się 53-letni Józef Gołba ze Szklarskiej Poręby, który od dwunastu lat buduje schronisko w Górach Izerskich.

Sam przez pięć lat wnosił w plecaku na górę wszystkie narzędzia i materiały budowlane. Kilkadziesiąt ton rocznie na wysokość 1058 m n.p.m.! Codziennie i z mozołem pokonywał w ciągu godziny trasę dzielącą dom od budowanego schroniska. Od siedmiu lat wwozi już wszystko samochodem terenowym. Jest o wiele łatwiej i szybciej.

/../ Widać je nawet spod dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Na razie w schronisku turyści mogą napić się jedynie herbaty i podziwiać przepiękne widoki na Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kaczawskie i całą Kotlinę Jeleniogórską. Wkrótce Gołba zacznie urządzać część restauracyjną, a później sypialną.

/…/

Na początku XIX wieku szczyt Wysokiego Kamienia był licznie odwiedzany przez kuracjuszy ze Świeradowa i wędrowców. Po II wojnie światowej obiekt popadł w ruinę, wyposażenie rozkradziono. W 1963 roku został zrównany z ziemią. Teraz odzyskuje dawny blask.

/…/

Sporo zostało jeszcze do zrobienia. Chodzi głównie o doprowadzenie wody i prądu. Już na wiosnę wody będzie szukał różdżkarz, a prąd popłynie z wiatraków, które właściciel schroniska zamierza ustawić na wzgórzu. Przy głównym budynku stanie również kilkumetrowa wieża widokowa, która była w tym miejscu przed wojną.”

www.szklarskaporeba.org

Dodaj komentarz