Schronisko Szwajcarka

Schronisko „Szwajcarka”

Schronisko PTTK w Górach Sokolich, położone na wysokości 520 m w płytkim siodle między Krzyżną Górą (654 m) a niewielką zalesioną kulminacją Trzech Koron (545 m).

Zabytkowy budynek schroniska wzniesiono w roku 1823 w stylu tyrolskim, nawiązując do architektury pasterskiej okolic Pongau w Alpach Salzburskich. Początkowo pełnił funkcję leśniczówki i szałasu myśliwskiego w dobrach księcia Wilhelma Hohenzollerna, rezydującego w pobliskim pałacu karpnickim. Po II wojnie światowej, w roku 1950, budynek przejęty został przez PTTK, pełniąc od tego czasu funkcję schroniska górskiego. Obecnie schronisko to posiada status obiektu turystyki kwalifikowanej.

Z uwagi na niebanalną architekturę „Szwajcarka” jest wdzięcznym obiektem malarskim i fotograficznym; zwłaszcza interesująco budynek prezentuje się w porannym oświetleniu. Przed schroniskiem rośnie potężna lipa drobnolistna. Pod jej rozłożystą koroną znajduje się letnia jadalnia. W kierunku południowym sprzed „Szwajcarki” roztacza się panorama Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Schronisko prowadzi pełną działalność gastronomiczną, posiada 30 miejsc noclegowych. Telefon: Jelenia Góra 212-83.

Przed schroniskiem dwa węzły szlaków turystycznych: wschodni – 3Z, 22Ż i 23N oraz zachodni- 3Z, 23N, 24S, 25C.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Kotlina Jeleniogórska„, 1989

Dodaj komentarz