Trudne warunki w górach

Karkonoski GOPR ostrzega turystów przed trudnymi warunkami w górach.
Szlaki są śliskie, widoczność jest zła i wieje silny wiatr. – Jeśli ktoś wybiera się w góry, powinien wziąć kijki, mieć dobre buty a nawet raki – zaleca dyżurny goprowiec. Z powodu silnego wiatru nieczynne były wszystkie karkonoskie wyciągi a nawet gondola w Świeradowie-Zdroju.

W weekend pogoda w górach ma być podobna. Zanim zdecydujemy się na wycieczkę, warto sprawdzić warunki na stronie internetowej GOPR lub Instytutu Meteorologicznego.

Polska Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz

Trudne warunki w górach

Karkonoskie szlaki są przetarte tylko do wysokości schronisk. Dalej idzie się bardzo ciężko.
Nadal zamknięte są dwa szlaki turystyczne w Karkonoszach, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Zakaz przejścia wprowadzono z powodu dużej ilości śniegu w górach. Nieczynny jest szlak z Karpacza do Domu Śląskiego przez Kocioł Łomniczki oraz ze Strzechy Akademickiej do Śląskiej Drogi przez Biały Jar. Ratownicy GOPR przestrzegają przed wychodzeniem w ten rejon.

– Warunki turystyczne powyżej schronisk są bardzo trudne. Nie radzimy wybierać się w wyższe partie bez odpowiedniego przygotowania – mówi Maciej Abramowicz, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR.
Na wszystkich szlakach leży co najmniej pół metra śniegu. Ubity jest tylko na popularnych trasach: do Samotni, Strzechy Akademickiej i Domu Śląskiego. Nad trasami wiodącymi przez las wiszą połamane gałęzie.

Jeśli ktoś wybiera się na Śnieżkę, musi zaplanować na wyjście o połowę więcej czasu niż zwykle. Może też na górę wjechać kolejką, jednak wyciągi krzesełkowe na Kopę w Karpaczu i Szrenicę w Szklarskiej Porębie kursują tylko przy bezwietrznej pogodzie. Jeśli wiatr wieje zbyt mocno, trzeba wejść na własnych nogach. Ratownicy GOPR-u proszą o rozwagę, bowiem o wypadek nietrudno.

Mariusz Junik

Dodaj komentarz