Trzydzieści lat Biura Wystaw Artystycznych

Przez jednych krytykowane, przez innych – pod niebiosy chwalone. Biuro obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Z tej okazji w piątek 09.11.2007r. odbędzie się benefis placówki.30 lat BWA w Jeleniej Górze

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze jest samorządową instytucją kultury. Istnieje od 1976 roku, do 1998 jako galeria państwowa, a od 1999 galeria miasta Jelenia Góra. BWA zajmuje się prezentacją sztuki współczesnej, promocją jeleniogórskich artystów, edukacją i przygotowaniem młodego widza do odbioru sztuki. Galeria jest miejscem niekomercyjnego podejścia do sztuki, żywo reagującym na zjawiska aktualne, preferującym różnorodność programową. Szczególnie bliska jest nam sztuka odwołująca się do natury i fotografia.

Program galerii tworzą:

  • Janina Hobgarska – dyrektor
  • Joanna Mielech – kurator wystaw
  • Grzegorz Jędrasiewicz – edukator

Powierzchnię ekspozycyjną dostosowujemy do wystaw. Wykorzystujemy dwie sale o powierzchni 100m2 i 50 m2 , lub całą przestrzeń galerii z piwniczką, antresolą i otwartą klatką schodową. Każdej wystawie towarzyszy katalog. .

Z początkiem lat 90–tych BWA zamieniło się na siedzibę z ówczesnym Międzynarodowym Klubem Książki i Prasy przy ulicy Długiej 1, i pod tym adresem w siedzibie – później wyremontowanej – trwa do dziś.

Na koncie placówki są setki wystaw, happeningów, spotkań, zajęć edukacyjnych oraz innych przedsięwzięć dla miasta i jego mieszkańców. I choć nie wszyscy BWA cenią, nikt chyba sobie Jeleniej Góry bez tej instytucji nie wyobraża.

Jak mówi Janina Hobgarska, dyrektorka BWA, święto będzie miało swoją kulminację w piątek, 9 listopada, o godz. 19. W siedzibie placówki odbędzie się „luźny benefis” – wieczór artystyczny z udziałem znanych i mniej znanych jeleniogórskich przedstawicieli świata sztuki.

30 lat BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz