Turystyczna droga rowerowa do Karpacza

Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie I-KTK-N
List otwarty do
Marszałek Zbigniew Szczygieł,
Marszałek Piotr Borys,
Elżbieta Zakrzewska – Przewodnicząca Komisji Rozwoju Turystyki, Sportu i Rekreacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Patryk Wild – V-ce przewodniczący komisji jw.
Marek Obrębalski – Związek Gmin Karkonoskich

Dotyczy głośnych ostatnio w prasie wypowiedzi o zamianie torowiska do Karpacza na turystyczną drogę rowerową. Nie bardzo widzimy jako atrakcję turystyczną jazdę rowerem po byłym torowisku z do Karpacza. Naszym zdaniem brak walorów turystycznych akurat w tym miejscu deklasuje to przedsięwzięcie, jako atut do przebudowy torowiska na drogę rowerową. Nasza propozycja jest bardziej urozmaicona i atrakcyjna.

Zaczynamy jazdę w Mysłakowicach, koło ośrodka wypoczynkowego „Przystań” i dalej leśną drogą w kierunku Leśnego Banku Genów dojeżdżamy do wiaduktu, przejeżdżamy pod nim i jedziemy polną drogą biegnącą nad malowniczą rzeką Łomnica i wjeżdżamy na mostek, wspaniała konstrukcja mostku wiszącego, znajduję się on na wysokości restauracji pod skałkami, po nim przejeżdżamy już do samego Miłkowa z historycznymi zabytkami.

Okolice  Banku Genów w  Mysłakowicach

A trzeba zaznaczyć, że na początku XIX w do tej miejscowości należało Brzezie Karkonoskie w skład majątku wchodziły ponadto: Karpacz, Ściegny, Płóczki, Wilcza Poręba i Głębock. Obok dworca kolejowego wyjeżdżamy niedaleko wspaniałego pałacu obecnie hotel z restauracją „Spiż” po lewej stronie wyłania się ruina kościoła ewangelickiego z niszczejącą wierzą, jadąc dalej mijamy kościół parafialny św. Jadwigi. Zbudowany w XIV z charakterystycznymi trzema krzyżami pokutnymi, oraz na prawo od bramy cmentarnej stojącymi jeszcze resztkami pręgierza. Tu droga z lekkim podjazdem wiedzie nas przez sam Miłków wzdłuż potoku Miłkówka aż na Brzezie Karkonoskie.

Przejeżdżamy niedaleko nieczynnego zakładu papierniczego i dalej już piękną leśną drogą w kanionie rzeki Łomnica dojeżdżamy do samego Karpacza powyżej dworca PKP. Tu mamy do wybory zjechać do początku Karpacza na wysokości właśnie tego dworca, albo dalej, ale dość stromą droga przejechać koło malowniczych stoków narciarskich i dotrzeć do Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu. Dalej koło toru saneczkowego wyjeżdżamy niedaleko Białego Jaru, a tu już możliwość dalszej jazdy jest dowolna.

Dworzec w Karpaczu

Opisując tą Turystyczną Trasę Drogi Rowerowej chcemy pokazać walory turystyczne jakie zostały by pominięte przez rowerowych turystów chcących zawitać w nasze strony a poruszających się po drodze rowerowej wytyczonej właśnie na tym na torowisku. Dlatego, nasze Towarzystwo Kolarskie I-KTK-N jest przeciwne temu przedsięwzięciu.

Prezes I-KTK-N – Zbigniew Leszek
Sekretarz I-KTK-N – Krzysztof Pik
Członkowie Towarzystwa
tekst Zbigniew Leszek
zdjęcia Krzysztof Pik

Dodaj komentarz