W centrum tylko w jednym kierunku

Kierowcy muszą bardzo uważać, by nie jeździć na pamięć. Od 15 sierpnia zmieni się bowiem organizacja ruchu na czterech ważnych ulicach w centrum Jeleniej Góry.

Inaczej pojedziemy Pocztową, Armii Krajowej, Okrzei oraz Bohaterów Getta.
– Ulica Armii Krajowej będzie jednokierunkowa od Bohaterów Getta do ul. Wojska Polskiego – mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

W jednym kierunku pojedziemy także ulicą Pocztową, na odcinku od ul. Okrzei do Bohaterów Getta. Kolejna zmiana dotyczy tej ostatniej ulicy: Bohaterów Getta będzie jednokierunkowa na odcinku od ul. Pocztowej do ul. Armii Krajowej.
Prostokąt zmian zamknie odcinek ul. Okrzei. Ta droga będzie jednokierunkowa od ulicy Pocztowej do ul. Armii Krajowej.
– Wcześniej auta jeździły tędy w obie strony, więc kierowcy muszą przestrzegać nowych znaków – apeluje Czesław Wandzel.

Zmiany wprowadzono ze względu na bliskość Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1. Rodzice i nauczyciele skarżyli się, że przy szkole jest bardzo duży ruch i dzieci nie są bezpieczne. Nawet nie można było podjechać pod placówkę autem, gdy podwoziło się dziecko do szkoły.

– To jedna z najbardziej ruchliwych okolic miasta – mówi Renata Kulik, matka 8-letniego Konrada, ucznia podstawówki. Wiele tu sklepów, jest poczta główna i inne urzędy. – Zmianę organizacji ruchu postulowaliśmy od dawna – mówi zadowolona, że prośby zostały spełnione.

Zmiany są radykalne i jeśli kierowcy się zagapią, będą jechać pod prąd. A wtedy może dojść do kolizji. Dlatego wprowadzane są już teraz, by – zanim rozpocznie się rok szkolny – kierowcy przyzwyczaili się do nich. Zmiany były konsultowane z policją. Poparli je funkcjonariusze z komisariatu nr 1, bo, ich zdaniem, zwiększą bezpieczeństwo uczniów i usprawnią komunikację.

– Będziemy po 15 sierpnia monitorować sytuację w tym rejonie – mówi Krzysztof Brodowski z policji drogowej w Jeleniej Górze. – Damy kierowcom czas na obycie się z nowymi znakami – zapewnia.

Równocześnie w tym rejonie przybędzie miejsc do parkowania, bo będzie można zatrzymywać się przy ul. Bohaterów Getta oraz po obu stronach ul. Okrzei. W przyszłym roku w tym miejscu, podobnie jak na innych ulicach w centrum Jeleniej Góry, staną parkomaty.

To niejedyne zmiany. Gdy na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Jana Pawła II powstanie w końcu tego roku Castorama, będzie przy tych ulicach wydzielony trzeci pas ruchu, by łatwiej można było zjechać do sklepu.

Problemy z płynnym przejazdem przez Jelenią Górę powinna rozwiązać obwodnica południowa.

Nowa droga będzie miała 2,1 km długości. Zacznie się w Radomierzu, ominie Maciejową i przez dawny poligon połączy węzeł Grabarowski z ulicą Sudecką. Z niej będzie można pomknąć w kierunku Karpacza, a w przyszłości – jeśli zostanie zbudowana druga nitka obwodnicy – także do Szklarskiej Poręby.

Wstępnie koszty budowy tej trasy oszacowano na 106 mln zł. Połowa ma pochodzić z funduszy europejskich, resztę musi wyłożyć samorząd. W budżecie miasta (ok. 240 mln zł) władze nie znajdą tak dużej sumy. Konieczne będzie zaciągnięcie kredytu lub wypuszczenie obligacji miejskich. Obwodnica pozwoli ominąć mieszkańcom i turystom zakorkowaną zwykle w godzinach szczytu Jelenią Górę. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej pierwszego etapu (ul. W. Pola – ul. Sudecka). Przeszedł on już ocenę merytoryczną. Zdaniem władz Jeleniej Góry, to daje 99 proc. szans, że będzie rozpatrzony pozytywnie. Decyzję poznamy jesienią. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prace przy pierwszym etapie powinny zacząć się w tym roku i potrwają 2-3 lata.

Alina Gierak – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz