W Cieplicach powstaną parkingi dzięki cystersom

Dwa nowe parkingi zostaną wybudowane w Cieplicach, do tego będzie uruchomiony punkt informacji turystycznej. Miasto pozyskało na to ponad 3 miliony złotych. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

To w ramach projektu „Południowo-zachodni Szlak Cystersów”. Przebiega on przez teren pięciu województw, w tym przez dolnośląskie i samą Jelenią Górę. Szlak ma prowadzić obok kościoła św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

– W czwartek podpisałem umowę na realizację tego projektu – powiedział prezydent Marek Obrębalski. – Zakłada on budowę dwóch parkingów o łącznej powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych.

Jeden z parkingów powstanie przy ul. Oskara Langego w Cieplicach. Drugi – przy ul. Podgórzyńskiej – tuż obok Parku Zdrojowego. Tam już jest plac, ale mocno zaniedbany. Przy parkingach mają stanąć pawilony sanitarne i tzw. infokioski.

W ramach tego samego projektu w Cieplicach powstanie też punkt informacji turystycznej. Szlak zostanie też specjalnie oznakowany.

Realizacja projektu opiewa na ok. 60 mln złotych. Cysterska ścieżka będzie prowadziła przez województwa: lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. Tak naprawdę Szlak Cysterski w Polsce już istnieje, ale jest słabo oznakowany i nie wszystkie obiekty należą do niego.

Jelenia Góra wyda na to 3,2 mln. 60% z tej kwoty pochodzi z UE a reszta z urzędu marszałkowskiego.
– Realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z nowych parkingów w przyszłym roku – mówi Marek Obrębalski.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz