W Książnicy Karkonoskiej

Biblioteka Grodzka, po rozbudowie i kosztownej modernizacji otrzymała nową nazwę w ub. roku: Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska. Poza podstawową działalnością zaspokajania potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, upowszechniania wiedzy i nauki oraz rozwoju kultury – oferuje spotkania autorskie, wystawy i inne imprezy.

W styczniu 2009 takich nowych i ciekawych propozycji znowu jest kilka.

 • 7 stycznia (środa) – Start jeleniogórskiego sezonu gier komputerowych (JSGK), dwie gry; FIFA 08 oraz RTL Ski Jumping 2006.
  Od 7-go stycznia do 3-go kwietnia 2009 roku w każdą środę i piątek w godzinach od 14. do 18. w Książnicy Karkonoskiej – rozgrywki. Zasady gry w FIFA 08: cotygodniowe kolejki (mecze), prowadzenie tabeli sezonu, zawierającej punkty za wyniki w meczach, na koniec sezonu podliczenie punktów i wyłonienie zwycięzcy. Zasady gry w RTL Ski Jumping 2006: cotygodniowe zawody na kolejnych skoczniach, na koniec sezonu nastąpi podliczenie punktów i wyłonienie zwycięzców.
  Turniej dla osób w wieku do 25 lat. Zapisy w dziale Dziecięco- Młodzieżowym biblioteki przy ul. Bankowej 27.
 • 8 stycznia (czwartek) godz. 16. – Spotkanie Autorskie z jeleniogórską poetką IRENĄ HRYNIEWICZ-CHLEBNĄ, członkinią Jeleniogórskiego Klubu Literackiego – w sali konferencyjnej przy ul. Bankowej 27. Spotkanie zatytułowano „Płonące serce”.
  Poetka pochodząca z Grodzieńszczyzny, jest jeleniogórzanką od przeszło pół wieku i absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracowała w Uzdrowisku Cieplice, jako pielęgniarka dyplomowana, a po studiach – w Liceum Ogólnokształcącym, Studium Nauczycielskim oraz Urzędzie Wojewódzkim. Jest działaczką Jeleniogórskiego Klubu Literackiego przy JTSK oraz autorką do niedawna, dwóch tomików wierszy. Posiada ponadto publikacje w wielu almanachach i antologiach.
 • 12 stycznia (poniedziałek) godz. 13. – CHULIGAN WOLNOŚCI, otwarcie wystawy pt. „Andrzej Bobkowski” oraz mini sesja naukowa i projekcja filmu o A. Bobkowskim. Galeria Małych Form przy ul. Bankowej 27
  Andrzej Bobkowski (1913-1961) – prozaik, eseista, przedsiębiorca, popularyzator modelarstwa lotniczego, z wykształcenia ekonomista. Całe niemal dorosłe życie był poza Polską najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Autor 11 książek w pt.„Szkice piórkiem” opublikowanej przez Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku, zawierającej jego powojenne refleksje.
  Po II wojnie światowej Bobkowski związał się ze środowiskiem paryskiej Kultury i publikował na jej łamach. Formułował kontrowersyjne poglądy na temat roli jednostki w społeczeństwie, krytykował postawy polskich emigrantów. Jego emigracja do Gwatemali stanowiła swoistego rodzaju protest przeciw Europie, która wedle Bobkowskiego skompromitowała już swoje wartości.
  Wystawa Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności, była prezentowana w Łazienkach Królewskich w gmachu Podchorążówki od kwietnia do grudnia 2008 roku.
 • 22-23 oraz 29-30 stycznia w godz. od 10 do 15. – warsztaty dawnych technik fotograficznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które poprowadzi artysta fotografik – Tomasz Mielech. (zajęcia bezpłatne).
  Uczestnicy zapoznają się z starą technika fotograficzną, jaką jest cyjanotypia. W ramach zajęć będzie okazja do własnoręcznego wykonania odbitek fotograficznych w tej technice. Będzie tez zaprezentowana klasyczna fotografia wielkoformatowa, wykonanie tradycyjnego negatywu fotograficznego oraz sporządzenia negatywu z wykorzystaniem współczesnej techniki cyfrowej.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz