Wieża dla turystów

Gmina Janowice Wielkie postanowiła wykorzystać turystycznie XVI-wieczną wieżę, która stoi tuż przy ruchliwej szosie z Jeleniej Góry w kierunku Wrocławia. Wieża ma być wyremontowana oraz powiększona o taras widokowy i punkt informacji turystycznej.

– Liczymy na to, że turyści będą zatrzymywać się, by wejść na wieżę, a przy okazji odebrać materiały informacyjne na temat całej Kotliny Jeleniogórskiej – mówi wójt Janowic Wielkich, Jerzy Grygorcewicz.

Wieża znajduje się w doskonałym miejscu – tuż przy ruchliwej trasie, przy której jest miejsce na parking. Wybudowana została w XVI wieku w stylu gotyckim. Znajdują się w niej trzy dzwony. Ma około dwudziestu dwóch metrów wysokości.

Taras ma zostać wybudowany na wysokości 14,5 metra. Będzie można po nim przejść dookoła wieży. Ma się z niego roztaczać znakomity widok na Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Informacja pod wieżą

Przy wieży ma zostać dobudowany niewielki budynek, w którym umieszczone zostanie Centrum Informacji Turystycznej. Turyści znajdą tam mapy, przewodniki, pocztówki i inne materiały, które mogą im się przydać. Zaopatrzonym w praktyczne informacje już przy wjeździe do Kotliny Jeleniogórskiej będzie im się łatwiej po niej poruszać. Wójt Janowic Wielkich zapowiada, że CIT w Radomierzu chętnie udostępni gościom materiały promocyjne dotyczące innych miejscowości położonych w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Przez CIT będzie się wchodzić do wieży. Na razie w środku wieży jest drabina. Trzeba wybudować schody, po których turyści bezpiecznie wejdą na taras. Wieża musi być też wyremontowana z zewnątrz i w środku. Jest zniszczona, gdyż parafia, do której wieża należała przez lata, nie miała pieniędzy na renowację.

Janowice Wielkie nie należą do gmin zamożnych, więc nie stać ich na remont wieży za pieniądze ze swojego budżetu. Na remont wieży oraz budowę tarasu i Centrum Informacji Turystycznej potrzeba ponad miliona złotych. Wójt Grygorcewicz chce zdobyć tę kwotę w funduszach unijnych wspierających turystykę i obszary wiejskie.

Cały artykuł w Nowinach Jeleniogórskich nr 12/09
www.nj24.pl

Dodaj komentarz