Wieża rycerska odnaleziona

Mieszkaniec Jawora odnalazł wieżę rycerską. Po renowacji będzie można ją zwiedzać. Wieżę rycerską w Zębowicach koło Jawora odkrył Bogdan Krupa, geograf i prezes Towarzystwa Księstwo Jaworskie. Zupełnie przypadkowo.

– Zbieraliśmy materiały o Młynówce – opowiada prezes Krupa. – Doszliśmy aż do majątku w Zębowicach. Spojrzałem na stary budynek i natychmiast zrozumiałem, że mam przed sobą ciekawy zabytek.

Wieża została wzniesiona w XIV w. Mogła być strażnicą albo służyć do pobierania myta. Ma 12 metrów wysokości i 8 szerokości.

– Jest to jeden z niewielu takich zabytków zachowanych w kraju – zapewnia Andrzej Muła z Biura Ochrony Zabytków we Wrocławiu. – Wieża jest częścią XIX-wiecznego folwarku, a sąsiaduje bezpośrednio z budynkiem dworu barokowego.

Obecnie ten ciekawy zabytek jest badany przez archeologów i historyków sztuki. Jeszcze kilka lat po wojnie był tu spichlerz. Teraz jest zamknięty na kłódkę.

– Zabiegamy, by wieża została wpisana do rejestru zabytków – mówi prezes Krupa. – Będziemy się także starali, by ten ciekawy zabytek został udostępniony zwiedzającym.

Prezes ma także na swoim koncie odkrycie oryginalnego koła młyńskiego z XVIII przy ul. Starojaworskiej w Jaworze. Według Andrzeja Muły, prawdopodobnie jest to jedyne takie koło zachowane w dobrym stanie.

– Znalazłem je na podwórzu koło młyna – opowiada Bogdan Krupa. – Jeszcze przez jakiś czas po wojnie pracowało.

Przy ul. Starojaworskiej odkryto ponownie także trzy średniowieczne kapliczki pokutne i barokową rzeźbę ludową św. Jana Nepomucena.

– Jedna z kapliczek ma dwa i pół metra wysokości i jest najwyższą w Polsce, a być może nawet w Europie – zastanawia się Andrzej Muła.

Zygmunt Mułek – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz