Wystawa fotografii Piotra Lipińskiego

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Piotra Lipińskiego „W Przestrzeni Skrajności”. Wystawa odbędzie się 09 listopada 2007r. o godz. 17:00 w domu Carla i Gerharta Hauptmannów przy ul. 11 Listopada 23 w Szklarskiej Porębie. Przy okazji wernisażu wystąpi grupa muzyczna Koala’s Dream z Berlina.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów

Piękny architektonicznie obiekt położony jest w malowniczej Dolinie Siedmiu Domów. Przez ostatnie 30 lat swego życia mieszkał tutaj Carl Hauptmann (1858-1921), krócej jego brat Gerhart. Obaj byli zakochani w Szklarskiej Porębie od pierwszego wejrzenia, które rzucili na ówczesną wieś z punktu widokowego na Wysokim Kamieniu. Wydała im się rajem i jeszcze tego samego dnia znaleźli się w niej, trafiając przypadkowo na dom, który był do kupienia. Następnego dnia dokonano transakcji, a po krótkim remoncie i przebudowie starej chałupy, zamieszkali w nim obaj.

Carl Hauptmann był filozofem i pisarzem. Stworzył cały szereg wybitnych dzieł literackich, wśród których najbardziej znanymi są „Księga Ducha Gór” oraz powieść „Mathilde”. Mimo swego bez wątpienia talentu zawsze pozostawał i chyba jest tak nadal, w cieniu swego brata Gerharta, twórcy dramatu „Tkacze”, za którego w 1912 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Wokół domu w Szklarskiej Porębie na początku XX wieku utworzyła się kolonia artystyczna, w skład której wchodzili artyści malarze, pisarze, muzycy mieszkający we wsi i jej najbliższych okolicach.

Muzeum Karkonoskie

Muzeum powstało w 1995 r., po remoncie jaki był konieczny, gdy budynek przejęło obecne Muzeum Karkonskie. Poprzedni właściciele doprowadzili dom do niemal ruiny, nie dbając o niego należycie i pozwalając mu niszczeć. Na swoich stałych wystawach Dom Carla i Gerharta Hauptmannów prezentuje postaci obu braci, obrazy znanego malarza Wlastimila Hofmana oraz sprzęty domowe, począwszy od XVII wieku. Warte uwagi są także eksponaty związane z historią Szklarskiej Poręby, a nade wszystko zbiory poświęcone Duchowi Gór – Karkonoszowi. Jest to największa w kraju kolekcja poświęcona tej mitycznej postaci.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Muzeum Karkonoskie Oddział w Szklarskiej Porębie, ul. 11 Listopada 23, tel. 0-75 717 26 11; czynne; codz. oprócz pn. w godz. 9.00-15.30 w śr., sb. i nd. w godz. 9.00-16.30
kierownik: mgr Bożena Danielska (historyk sztuki, muzealnik, starszy kustosz)

Źródło: naszesudety.pl

Dodaj komentarz