Wystawa Janiny Peikert w Muzeum Przyrodniczym

Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach (Park Norweski) – poza stałą ekspozycją wystawienniczą, oraz wystawami czasowymi oferuje popołudniowe i wieczorne spotkania oraz prelekcje o tematyce przyrodniczo-podróżniczej, ilustrowane przezroczami lub prezentacjami multimedialnymi, które wygłaszają przyrodnicy z uczelni oraz podróżnicy.

Muzeum usytuowane jest w domu wzniesionym w stylu ludowego budownictwa norweskiego, na wzór restauracji koło Oslo (Frognerseteren) – w roku 1908.
Do budowy ścian użyto profilowanych bali świerkowych. Szczyt dachu wieńczą „smocze głowy”, przypominające dzioby łodzi Wikingów. Elementy dekoracyjne pawilonu, są typowe dla budownictwa skandynawskiego.

Park Norweski

Pomysłodawcą umieszczenia tej budowli w parku był niegdysiejszy właściciel pobliskiej fabryki maszyn papierniczych Eugen Fullner.

Na początku była tu restauracja. Jednak w roku 1967 przeniesiono do obiektu z „Długiego Domu” przy uzdrowisku Cieplice – Muzeum Ornitologiczne (dziś Przyrodnicze).

W obecnych zbiorach muzeum znajduje się około 7 tys. okazów ptaków, gniazd, jaj, motyli, muszli, poroży i minerałów. Poza wystawami czasowymi i spotkaniami z ciekawymi ludźmi w postaci prelekcji i spotkań autorskich, organizowane są giełdy minerałów oraz pokazy świeżych grzybów z okolicznych lasów. Wiosna i latem muzeum zaprasza na lekcje pszczelarskie, a do tego o kilku lat patronuje ukazywaniu się rocznika „Przyroda Sudetów Zachodnich”. W ciągu roku placówkę odwiedza ponad 40 tys. osób.

Wystawa czasowa w muzeum:

  • 12 stycznia o godz. 16. – otwarcie fotograficznej wystawy czasowej JANINY PEIKERT pt. „Oaza Natury”.
    Autorka fotografii wykonanych w lasach na różnych kontynentach świata – sama opisała je następująco:
    „Nietypową oazę, zaprezentowaną na wystawie tworzą fragmenty pni. Resztę trzeba sobie wyobrazić.
    Ta wystawa niech będzie pochwałą natury, że tak prostemu elementowi nadała wielorakie barwy, misterne wzory, odziała go niekiedy – w ulotne płatki, „blaszki”, warstwy, nitki, „sznurki”, igły, zwykłą chropawość, różnej głębokości ryty, które bez kompleksów idą w zawody z grafikami.
    Jeśli do tego dodać światłocień, możemy obserwować bogactwo twórcze natury, pełni zachwytu nad niezwykłością rzeczy zwyczajnych.
    Właśnie zachwytem nad różnorodnością tego tak prostego fragmentu przyrody pragnę się z państwem podzielić”.

Prelekcje:

  • 8 stycznia godz. 19. – GWATEMALA – KRAJOBRAZY i LUDZIE, prelekcja przyrodnicza ilustrowana przeźroczami w wykonaniu ANDRZEJA PACZOSA .
    Gwatemala w Ameryce Środkowej, państwo nad Oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize – łączna długość granic 1687 km i 400 km wybrzeża morskiego.
    Młodzi mieszkańcy (40% ludności poniżej lat 14). Potomkowie Europejczyków oraz Latynosi stanowią 59,4%. W większości chrześcijanie. Sporo mieszkańców kultywuje wierzenia Majów. W czasach prekolumbijskich żyli tu Indianie związani z kulturą Majów. W 1523 tereny podbuli hiszpańscy konkwistadorzy i powstała kolonia wchodząca w skład Nowej Hiszpanii.
    W 1821 Gwatemala uzyskała niepodległość, potem była okupowana przez Meksyk. W 1839 proklamowano niepodległą republikę. W 1954 po zamachu stanu junta wojskowa przerwała reformy prezydenta. Rządy wojskowych trwały do 1985 r., gdy przywrócono demokrację. walki z partyzantką jednak nie ustały.
  • 15 stycznia godz. 19. – JAPONIA – ARCHITEKTURA STARA I NOWA, prelekcja ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Stanisława Dąbrowskiego.
    Cechą charakterystyczną tej kultury jest niespotykany szacunek dla natury. Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie czują się panami przyrody a jedynie jej częścią, co jest związane z religią shintoistyczną i zamiłowaniem do przestrzeni. Inną twórczą siłą, jest asymetria. Kult przyrody widoczny jest w budowie świątyń i ich otoczeniu. Wraz z przybyciem do Japonii buddyzmu przyjęte zostają nowe, chińskie wzory operujące osiowością i symetrią układu kompozycyjnego. Nowością było posadowienie budynku na kamiennym cokole czy dach kryty ceramiką.
  • 22 stycznia godz. 19. – SZWAJCARIA SASKO – CZESKA, prelekcja ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Sandry Nejranowskiej – Białki.
    Bardzo malowniczy zakątek piaskowcowej wysepki w środku Europy, ogłoszony od roku 2000 ogłoszony Narodowym Parkiem. Niezliczona ilość oznakowanych tras turystycznych łączy poszczególne oazy przyrody z miejscami historycznymi. Kanion rzeki Łaby, należy do największych piaskowcowych w Europie, z widokowymi masywami skalnymi i jaskiniami.
  • 29 stycznia godz. 19. – PRZYRODA BORÓW DOLNOŚLĄSKICH, prelekcja ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Waldemara Beny, leśnika, przyrodnika i autora książek.
    Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km². W rejonie Borów Dolnośląskich znajdują się następujące kompleksy: puszcza Żagańska, Bory Szprotawskie, Puszcza Przemkowska, Las Chocianowski, Puszcza Zgorzelecka, Puszcza Osiecznicka, Puszcza Kliczkowska, Puszcza Bolesławiecka.

Miejsce: Jelenia Góra – Cieplice ul.Wolności nr 268
www.nj24.pl

Dodaj komentarz