Wystawa Janiny Peikert w Muzeum Przyrodniczym

Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach (Park Norweski) – poza stałą ekspozycją wystawienniczą, oraz wystawami czasowymi oferuje popołudniowe i wieczorne spotkania oraz prelekcje o tematyce przyrodniczo-podróżniczej, ilustrowane przezroczami lub prezentacjami multimedialnymi, które wygłaszają przyrodnicy z uczelni oraz podróżnicy.

Muzeum usytuowane jest w domu wzniesionym w stylu ludowego budownictwa norweskiego, na wzór restauracji koło Oslo (Frognerseteren) – w roku 1908.
Do budowy ścian użyto profilowanych bali świerkowych. Szczyt dachu wieńczą „smocze głowy”, przypominające dzioby łodzi Wikingów. Elementy dekoracyjne pawilonu, są typowe dla budownictwa skandynawskiego.

Pomysłodawcą umieszczenia tej budowli w parku był niegdysiejszy właściciel pobliskiej fabryki maszyn papierniczych Eugen Fullner.

Na początku była tu restauracja. Jednak w roku 1967 przeniesiono do obiektu z „Długiego Domu” przy uzdrowisku Cieplice – Muzeum Ornitologiczne (dziś Przyrodnicze).

W obecnych zbiorach muzeum znajduje się około 7 tys. okazów ptaków, gniazd, jaj, motyli, muszli, poroży i minerałów. Poza wystawami czasowymi i spotkaniami z ciekawymi ludźmi w postaci prelekcji i spotkań autorskich, organizowane są giełdy minerałów oraz pokazy świeżych grzybów z okolicznych lasów. Wiosna i latem muzeum zaprasza na lekcje pszczelarskie, a do tego o kilku lat patronuje ukazywaniu się rocznika „Przyroda Sudetów Zachodnich”. W ciągu roku placówkę odwiedza ponad 40 tys. osób.

Wystawa czasowa w muzeum:

  • 12 stycznia o godz. 16. – otwarcie fotograficznej wystawy czasowej JANINY PEIKERT pt. „Oaza Natury”.
    Autorka fotografii wykonanych w lasach na różnych kontynentach świata – sama opisała je następująco:
    „Nietypową oazę, zaprezentowaną na wystawie tworzą fragmenty pni. Resztę trzeba sobie wyobrazić.
    Ta wystawa niech będzie pochwałą natury, że tak prostemu elementowi nadała wielorakie barwy, misterne wzory, odziała go niekiedy – w ulotne płatki, „blaszki”, warstwy, nitki, „sznurki”, igły, zwykłą chropawość, różnej głębokości ryty, które bez kompleksów idą w zawody z grafikami.
    Jeśli do tego dodać światłocień, możemy obserwować bogactwo twórcze natury, pełni zachwytu nad niezwykłością rzeczy zwyczajnych.
    Właśnie zachwytem nad różnorodnością tego tak prostego fragmentu przyrody pragnę się z państwem podzielić”.

Prelekcje:

  • 8 stycznia godz. 19. – GWATEMALA – KRAJOBRAZY i LUDZIE, prelekcja przyrodnicza ilustrowana przeźroczami w wykonaniu ANDRZEJA PACZOSA .
    Gwatemala w Ameryce Środkowej, państwo nad Oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize – łączna długość granic 1687 km i 400 km wybrzeża morskiego.
    Młodzi mieszkańcy (40% ludności poniżej lat 14). Potomkowie Europejczyków oraz Latynosi stanowią 59,4%. W większości chrześcijanie. Sporo mieszkańców kultywuje wierzenia Majów. W czasach prekolumbijskich żyli tu Indianie związani z kulturą Majów. W 1523 tereny podbuli hiszpańscy konkwistadorzy i powstała kolonia wchodząca w skład Nowej Hiszpanii.
    W 1821 Gwatemala uzyskała niepodległość, potem była okupowana przez Meksyk. W 1839 proklamowano niepodległą republikę. W 1954 po zamachu stanu junta wojskowa przerwała reformy prezydenta. Rządy wojskowych trwały do 1985 r., gdy przywrócono demokrację. walki z partyzantką jednak nie ustały.
  • 15 stycznia godz. 19. – JAPONIA – ARCHITEKTURA STARA I NOWA, prelekcja ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Stanisława Dąbrowskiego.
    Cechą charakterystyczną tej kultury jest niespotykany szacunek dla natury. Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie czują się panami przyrody a jedynie jej częścią, co jest związane z religią shintoistyczną i zamiłowaniem do przestrzeni. Inną twórczą siłą, jest asymetria. Kult przyrody widoczny jest w budowie świątyń i ich otoczeniu. Wraz z przybyciem do Japonii buddyzmu przyjęte zostają nowe, chińskie wzory operujące osiowością i symetrią układu kompozycyjnego. Nowością było posadowienie budynku na kamiennym cokole czy dach kryty ceramiką.
  • 22 stycznia godz. 19. – SZWAJCARIA SASKO – CZESKA, prelekcja ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Sandry Nejranowskiej – Białki.
    Bardzo malowniczy zakątek piaskowcowej wysepki w środku Europy, ogłoszony od roku 2000 ogłoszony Narodowym Parkiem. Niezliczona ilość oznakowanych tras turystycznych łączy poszczególne oazy przyrody z miejscami historycznymi. Kanion rzeki Łaby, należy do największych piaskowcowych w Europie, z widokowymi masywami skalnymi i jaskiniami.
  • 29 stycznia godz. 19. – PRZYRODA BORÓW DOLNOŚLĄSKICH, prelekcja ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Waldemara Beny, leśnika, przyrodnika i autora książek.
    Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km². W rejonie Borów Dolnośląskich znajdują się następujące kompleksy: puszcza Żagańska, Bory Szprotawskie, Puszcza Przemkowska, Las Chocianowski, Puszcza Zgorzelecka, Puszcza Osiecznicka, Puszcza Kliczkowska, Puszcza Bolesławiecka.

Miejsce: Jelenia Góra – Cieplice ul.Wolności nr 268
www.nj24.pl

Dodaj komentarz

Copyright © 2025 Karkonosze.org.pl