Wystawa w Domu Gerharta Hauptmanna

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” oraz Muzeum Kultur Europejskich (Państwowe Muzea w Berlinie) – Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kultury serdecznie zapraszają dnia 1 grudnia 2008 r., o godz. 16.00 na otwarcie wystawy: Czarna sztuka na białym papierze. Maria Louise Kaempffe, śląska mistrzyni wycinanek.

Maria Louise Kaempffe była wszechstronnie uzdolnioną artystką, która uprawiając malarstwo, potrafiła nadzwyczaj skutecznie odnowić i ożywić tradycyjną sztukę wycinanek. Urodzona i wychowana w posiadłości Mückendorf (Muchanowice) w powiecie Strehlen (Strzelin) na Dolnym Śląsku, studiowała na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Karla Hanuscha i Hansa Poelziga aby, po ukończeniu studiów, rozpocząć pracę jako nauczycielka rysunku w Szczawnie, a później w Wałbrzychu.

Wyjątkowo silny związek z kulturą i sztuką Dolnego Śląska przejawia się w twórczości artystki tak wyraźnie, że organizatorzy jej wystawy w Berlinie postanowili zaprezentować ją na tle historycznych związków kulturowych ze współczesną Polską. Zgodnie z tą ideą Maria Louise Kaempffe postrzegana jest jako „pomost pomiędzy Polską a Niemcami”, wybitna postać wspólnej tradycji Śląska, której twórczość może połączyć Polaków i Niemców we wspólnym przeżyciu estetycznym oraz zainspirować do szukania tego, co łączy oba Narody.

Wystawa „Czarna sztuka na białym papierze” prezentuje wycinanki z czarnego papieru uzupełnione szkicami oraz rodzinnymi dokumentami i fotografiami artystki. Subtelnie wypracowane dzieła powstały głównie w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Szeroka tematyka obejmuje ilustracje do Jósefa von Eichendorffera i Alberta von Chamisso, siluetty portretowe, krajobrazy, oraz rośliny i tańce. Znakomita większość prac to sceny z Nowego Testamentu ukazujące nie mający sobie równych kunszt artystki potrafiącej zarówno skłonić do refleksji, jak i wywołać uśmiech łącząc elementy świeckie ze świętą scenerią w sposób pozornie pozbawiony respektu.

Prace Marii Louise Kaempffe, nazywane „klasycznymi dziełami sztuki w dziedzinie wycinanek” będzie można oglądać w Willi Wiesenstein do 28.2.2009r.

Wstęp wolny.
www.muzeum-dgh.pl

Dodaj komentarz

Wystawa w Domu Gerharta Hauptmanna

02 czerwca otwarto w Domu Gerharta Hauptmanna wystawę „Spotkanie Else Ury z Gerhartem Hautpmannem”.
Else Ury (1877 – 1943) była niemiecką pisarką i autorką książek dla dzieci. Razem z trzema siostrami dorastała w Berlinie w żydowskiej rodzinie producenta tabaki. Jej najbardziej znana bohaterką jest blondynka, córka lekarza Annemarie Braun, której życie opowiada w dziesięciu tomach serii pt. Beniaminek, które do dziś są dostępne w księgarniach.

Ury napisała wiele opowiadań i w sumie 39 książek, które były rozpowszechniane w siedmiu milionach egzemplarzy. Historie Else Ury od 1926 były czytane również w radiu.

Else Ury w życiu publicznym była bardzo szanowaną osobą. Dzięki finansowym sukcesom mogła kupić dom w Karkonoszach (Karpacz), który wykorzystywała jako miejsce pobytu dla siebie i rodziny w czasie ferii.

12 stycznia 1943 roku Else Ury została deportowana do Auschwitz. W 1995 roku w byłym obozie koncentracyjnym została znaleziona stara walizka z odnotowanym nazwiskiem i miejscem pochodzenia (Berlin) pisarki. Walizka jest dziś przechowywana w Muzeum Auschwitz.

Wstęp wolny.

www.muzeum-dgh.pl

Dodaj komentarz