Wzgórze Krzywoustego

Miejsce, w którym – według legendy – Bolesław Krzywousty miał polować na królewskiego jelenia i założyć Jelenią Górę, czekają lepsze czasy. Zaniedbanemu wzgórzu z wieżą widokową zostanie przywrócona dawna świetność, o ile miasto dostanie pieniądze na realizację polsko-czeskiego projektu.

Wzgórze Krzywoustego

W roku 900-lecia stolicy Karkonoszy o jej „kolebce” trudno napisać dobre słowo. Legendarne miejsce nie zostało uwzględnione w żadnym z punktów programu jubileuszowego. Trudno się dziwić: Wzgórze Krzywoustego raczej odstrasza niż zachęca. Od lat zaniedbane z podniszczoną wieżą, którą upodobali sobie pijacy i narkomani.

Szansę dla wieży i wzgórza stanowi polsko-czeski projekt przygotowany z miastem Turnov pod nazwą „Szlakiem wież widokowych pogranicza polsko-czeskiego” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Czeska.

– W ramach tego zadania – chcemy przeprowadzić kompleksową rewitalizację wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego tak, aby znów stała się atrakcyjnym miejscem pieszych wędrówek jeleniogórzan, turystów krajowych i zagranicznych. Całkowita wartość projektu wynosi 304 484 euro, a kwota dofinansowania to 258 811 euro. Wyniki oceny wniosku będą znane na początku 2009 roku – taką informację podano na portalu www.jeleniagora.pl

Trudno sądzić, że za te pieniądze uda się przywrócić wzgórzu choćby stan z lat 50. minionego wieku, kiedy działała tam spalona później restauracja i schronisko, po których dziś został tylko kamień na kamieniu. Być może jednak doprowadzenie zakątka do przyzwoitego stanu zachęci potencjalnych inwestorów do rozbudowy tej zapomnianej, choć przecież kluczowej, atrakcji stolicy Karkonoszy.

Wieża widokowa została zbudowana w 1911 roku ze składek samych jeleniogórzan jako votum na przypadającą wówczas 800. rocznicę fundacji Jeleniej Góry. Niemcy przez pewien czas uznali rok 1111 jako ten, w którym książę Bolko założył gród.

www.jelonka.com

Dodaj komentarz