Zamek Bolków

Zamek Bolków znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, położonej w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. Mieszka tu około sześciu tysięcy stałych mieszkańców, a cała historia Bolkowa, wiąże się z górującym nad miastem zamkiem, do którego można trafić zarówno od strony Jeleniej Góry odległej o 32 km, lub z Wałbrzycha oddalonego o 23km.

Powstanie zamku gotyckiego w Bolkowie wiąże się z panowaniem Bolka I. W tym okresie powstała prawdopodobnie wieża klinowa, która jest jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Jej pierwowzorów należy szukać we Francji i Czechach, gdzie podobne wieże pojawiają się w XIII wieku. Wysokość wieży wynosi dziś 25 m.

W przyziemiu znajduje się tzw. loch głodowy, do którego można było dostać się jedynie z góry. Natomiast wejście na wyższe kondygnacje umożliwiają schody umieszczone wewnątrz grubego na 4,5 m. muru. Do zamku prowadził system bram. Zewnętrzna murowana połączona była szyją bramną z drugą wewnętrzną, znajdującą się przy dzisiejszej cysternie.

Rozbudowa gotyckiego obiektu przypada na okres panowania dwóch książąt świdnicko – jaworskich; Bernarda oraz Bolka II. Prace prowadzone najprawdopodobniej etapami, doprowadziły do połączenia istniejących skrzydeł zabudowy w jeden budynek mieszkalno-gospodarczy. Komunikacja odbywała się przy pomocy schodów i ganków zewnętrznych. W tym samym czasie następuje dalsza rozbudowa umocnień bram oraz murów zewnętrznych zamku gotyckiego.

Ostateczny kształt zamek uzyskuje w XVI wieku. Rozbudowę rozpoczęto w 1540 roku, a kierował nią znany architekt Jakub Parr. Powstaje wówczas nowy budynek mieszkalny zwany dziś Domem Niewiast, połączony nowo wzniesionym krużgankiem z istniejącymi zabudowaniami. Następuje również przebudowa dawnego budynku mieszkalnego nadająca mu renesansowy charakter. W tym czasie ma miejsce rozbudowa zewnętrznych linii fortyfikacji przystosowanych już do broni palnej. Powstają dziedzińce zewnętrzne wraz z systemem murów obronnych i bastei. Rozbudowa pozostawiła również na zwieńczeniu murów charakterystyczny dla bolkowskiego zamku kształt karenażu niespotykany w innych polskich budowlach obronnych W wyniku przebudowy zamek zajmował powierzchnię 7.600 m2 i należy go zaliczyć do największych budowli o tym charakterze.

Jedna odpowiedź do “Zamek Bolków”

Dodaj komentarz