Zaproszenie

Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie pragnie zaprosić na wiosenną wycieczkę rowerową w dniu 27.03.2011 r (niedziela) na Halę Krzyżową i Przełęcz Rędzińską,aby obejrzeć całe łany kwitnącej śnieżycy wiosennej. Zbiórka koło Rossmanna na Zabobrzu o godz.10.

Największe stanowiska tej chronionej rośliny w Polsce.

Będąc w Wieściszowicach pod koniec marca trzeba obowiązkowo wjechać na Halę Krzyżową na której w tym czasie rozkwita śnieżyca wiosenna (Leucojum vermum). Gatunek tej rośliny należy do rodziny amarylkowatych. Jest silnie trująca i pod ochroną. W stanie dzikim występuje w całej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce występuje na wysokości 530-1180 m. n.p.m. głównie w Bieszczadach, Tatrach, Sudetach.

Odkryciem moim jest liczne masowe występowanie tej rośliny na Hali Krzyżowej w Rudawach Janowickich. Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie dołoży wszelkich starań, aby cały rejon Hali Krzyżowej był „Rezerwatem Przyrody Śnieżycy Wiosennej” i był terenem chronionym.

Poza tym na hali występują jaskier różnolistny (kwiaty żółte, pod ochroną i silnie trujące). Liczne są też stanowiska przebiśniegów. Mała osada na Hali Krzyżowej dawniej zamieszkana była przez tkaczy. Geneza nazwy tego miejsca pochodzi od nieistniejącego krzyża pokutnego, którego miejsce postawienia nie jest znane. Dzisiaj stoi tam „Krzyż Milenijny”. Jedynym mieszkańcem tego niezwykłego miejsca jest poeta Krzysztof Ścibor.

Krzysztof Pik Sekretarz I-KTK-N

Dodaj komentarz

Zaproszenie

W dniu 27.03 (piątek) o godz. 12.00 w hotelu Caspar w Cieplicach odbędzie się uroczyste przekazanie rowerowych odblaskowych kamizelek dla policji i straży miejskiej – które będą później przez nich wręczane rowerzystom w czasie kontroli na drodze. Akcja „Jedź bezpiecznie” jest to inicjatywa Naszego Towarzystwa Rowerowego mająca na celu poprawy bezpieczeństwa rowerzystów na naszych drogach.

W przekazywaniu obecni będą współorganizatorzy akcji – vice dyrektor WORD Roman Kuty, właściciel hotelu Caspar Robert Futenhendler, przedstawiciel firmy Philips, oraz nas Aktywni Rowerzyści z Naszego Towarzystwa z Jeleniej Góry.

Serdecznie zapraszam – Zbigniew Leszek prezes Towarzystwa Rowerowego.

Dodaj komentarz

Zaproszenie

16 oraz 21 maja 2008 o godz. 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze zaśpiewa mieszkanka Karpacza Katarzyna Łoniewska – Grabosz.

16 maja odbędzie się Koncert Szkolnej Orkiestry Symfonicznej, natomiast 21 maja usłyszymy Koncert Dyplomatów PSM I st. oraz absolwentów po latach z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej.

Szczegóły:

  • http://www.filharmonia-dolnoslaska.art.pl/repertuar/2007-2008/2008-05/16.htm
  • http://www.filharmonia-dolnoslaska.art.pl/repertuar/2007-2008/2008-05/21.htm

Dodaj komentarz