Zimowy tydzień pod Śnieżką

Większość przyjeżdżających do miasteczka Pec pod Śnieżką oraz do jego części zwanej Wielka Upa tak czyni ze względu na narciarstwo zjazdowe.

Od 2004 roku czekają na Was w centrum narciarskim SKI Pec oraz na trasach zjazdowych Portášky przyjemne niespodzianki w postaci nowych instalacji do sztucznego zaśnieżania i nowego wyciągu narciarskiego w najwyższej partii zbocza. Być może dacie się namówić na zmianę tradycyjnego programu. Oto kilka propozycji.

1. Dzień

Rozejrzeć się warto od razu w pierwsze popołudnie po przyjeździe. Na pewno warto dowiedzieć się jakie warunki oferują poszczególne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, szkoły narciarskie i kantory. Tam zaoszczędzicie, gdzie indziej wybierzecie lepsze usługi. W punktach informacyjnych otrzymacie cenniki poszczególnych ośrodków narciarskich, rozkłady jazdy skibusów i wyciągów podobnie jak i przegląd programów kulturalnych na cały tydzień w całym regionie.

2. Dzień

Na najwyższą górę Śnieżkę wybierzcie się w pierwszy nadający się ku temu dzień – na drugi tak ładny dzień możecie czekać daremnie. Kiedy nie dmucha silny wiatr kolejka linowa jeździ aż na sam szczyt Śnieżki. Jeżeli macie zamiar dalej iść pieszo lub wrócić piechotą uważajcie bardzo na zlodowaciałą drogę. W okresie „szklanych gór“ niebezpieczeństwo poślizgu i zsunięcia się w doliny jest największym zagrożeniem zimowych Karkonoszy. Szczególnie niebezpieczne odcinki Pogotowie Górskie zamknie tabliczkami informującymi o groźbie – prosimy o przestrzeganie tych zakazów we własnym interesie. Droga ze Śnieżki przez Obří důl bywa zamknięta prawie zawsze, niekiedy również zielony szlak turystyczny Růžohorky – Pec. Wtedy trzeba zejść lub zjechać na saniach szlakiem żółtym (Šramlem) do Wielkiej Upy i dalej do miejscowoóci Pec.

3. Dzień

Wieczór na szczytach bywa romantyczną przygodą. Po jasnym mroźnym dniu warto zostać po zamknięciu wyciągów w którymś z wysoko położonych schronisk. Od górnych stacji Portášek, Zahrádek i Hnědego Vrchu dotrzecie do nich na nartach bez trudu. Przed zapadnięciem zmroku wyruszcie pomału w drogę powrotną. O ile o tej porze jeszcze w górach nie byliście zaskoczy was cisza i spokój oraz piękno zachodzącego słońca. Najładniejsze zakątki znajdziecie wokół Liščí hory i Śnieżki. Polecamy schronisko Růžohorky pięknie położone i z wyśmienitą kuchnią w oryginalnej gospodzie górskiej.

4. Dzień

Program wypoczynkowy można spędzić w Sportcentrum Horizont, gdzie z całą pewnością coś dla siebie wybierzecie z bogatej oferty usług. Mówi się, że trzeci dzień pobytu w górach jest najlepszym dniem do zmiany programu. Piechotą lub na biegówkach można dotrzeć do farmy górskiej Davida Sosny na Valšovkách nad Wielką Upą, gdzie można wypić mleczne produkty własnej produkcji lub bardziej ostre mleko niedźwiedzie. Jeżeli macie ochotę zapoznać się z malarstwem Borisa Jirků zajrzyjcie do galerii Veselý výlet. I nie zapomnijcie w porę wysłać pocztówki do przyjaciół tak, aby je dostali przed waszym powrotem. A wieczorem możecie w Wielkiej Upie zorganizować sobie turniej w bowlingu w barze Koule-Ball.

5. Dzień

Warto również wybrać się na biegówki. Być może jeszcze nigdy albo już bardzo dawno wybraliście się na przejażdżkę na biegówkach. O ile nie macie własnych – w wypożyczalni ich macie dosyć do wyboru. Nad miastem przez Zahrádky i Lučiny prowadzi główna Karkonoska Trasa Narciarska, ale utrzymywane są i inne trasy. Do łatwych tras należy ta, której początek jest na rynku, a która dalej biegnie przez Šimonovą stráň na zboczu Portášek, ku schronisku (boudzie) Jana i dalej do Spálenego Mlýna. Z powrotem można skorzystać ze skibusu. Najlepsze trasy znaleźć można w okolicy i na Czarnej Górze (Černá hora) – droga powrotna do miejscowości Pec wiedzie po szerokiej leśnej drodze przez Veberove i Javoří boudy.

6. Dzień

By dowiedzieć się czegoś nowego wybierzcie się do niedawno zmienionego muzeum ekologicznego Obří důl – skarbiec Karkonoszy. Znajduje się przy wejściu do najbardziej znanej tutejszej doliny. Pokażcie swym dzieciom jak kształtowała się tutejsza cenna przyroda i dlaczego Karkonosze są parkiem narodowym. Spacer w spodniej części doliny aż ku kapliczce pozwoli uzupełnić nabyte wiadomości ładnymi widokami Śnieżki, kotłów lodowcowych Studničnej hory. Na parkingu przy kapliczce można w pogodne dni wsiąść do sani ciągniętych przez konie, by przejechać się przy dzwonieniu dzwoneczków na końskiej uprzęży trasą ku kolejce linowej lub do Wielkiej Upy.

7. Dzień

Dobra kolacja. Udany urlop godzi się zakończyć bardziej uroczystą kolacją w przytulnym zakładzie gastronomicznym. Większość restauracji ma przyjemne i kameralne wnętrza, znakomitą kuchnię i przyjemny personel. O ile sami nie możecie czegoś odpowiedniego znaleźć wystarczy spytać w miejscu zamieszkania lub bardziej doświadczonych gości. Rezerwacja stolika w sezonie na pewno zaoszczędzi dużo czasu i pomnoży komfort uczestników kolacji.

Vesely vylet, Nr 22, 2004r.

Dodaj komentarz