Dni Lubania – Lawa

Lubań również oferuje zarówno młodzieży, jak i dorosłym mieszkańcom miasta oraz okolic, ciekawe imprezy w zimowe dni.
Poza zajęciami wakacyjnymi w Miejskim Domu Kultury miasto zaprasza mieszkańców i gości – na doroczne obchody Dni Lubania, w tym imprezy rozrywkowo-muzyczne w bloku pod nazwą LAWA.

Rynek w Lubaniu

Najbliższe imprezy:

  • 26-28 czerwca – DNI LUBANIA „LAWA ‚2009”. Tradycyjne obchody dni miasta w polskiej części Łużyc Górnych na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą.
    Jak co roku na program obchodów złożą się festyny, biesiady, koncerty z udziałem znanych gwiazd polskiej i zagranicznej estrady, pokazy historyczne i wystawy, a ponadto sesja popularno naukowa.
  • 26 czerwca (piątek) – plac przy Ratuszu – godz. 17.: – Koncert Lubańskiej Orkiestry Dętej
  • 27 czerwca (sobota) – amfiteatr na Kamiennej Górze
    – godz. 15.: – Scena młodych
    Wystąpią: Szalone Nastki, Lawa, Grupa taneczna Hip-Hop, Dagaz, Dreams
    – godz. 16.40 – Afrykański zespół HAKUNA MATATA
    – godz. 18.00 – UROCZYSTOŚĆ otwarcie DNI LUBANIA – LAWA ‚2009
    – godz. 18.10 – GOSIA ANDRZEJEWICZ z zespołem
    – godz. 19.40 – Lubańskie diamenty, – Nikola Buczyńska – wokal, Grupa taneczna Hip-Hop, Emanuel Kunka – wokal, Anita Okienko – wokal, Patrycja Kozak – Hip-Hop, Kasia Ptak – wokal Gwiazdy wieczoru
    – godz. 20.10 – ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY
    – godz. 21.3 0 – AKCENT (Rumunia)
  • 28 czerwca (niedziela) – amfiteatr na Kamiennej Górze
    – godz. 15.00 – Scena młodych
    Wystąpią: Wesołe Nutki, Grupy taneczne Hip-Hop, No Name, Dreams, Wendetta g.17.00 – Zespół rockowy Daybreak
    – godz. 17.20 – Zespół BELFAST (Zimbabwe,Nigeria,Zambia)
    – g. 18.40 – Kabaret MŁODYCH PANÓW
    Gwiazdy wieczoru:
    – godz. 19.40 – GOLDEN LIFE
    – godz. 21.15 – VELVET (Szwecja)
    Prowadzący – Robert Dudzik – aktor Teatru im. K.C. Norwida
  • 27 – 28 czerwca od godz. 12. – Piknik Biesiadny
    – wokół amfiteatru, wzdłuż alejek parkowych na gości czekać będą liczne punkty handlowe, małej gastronomii, ogródki piwne oraz bogata infrastruktura rozrywkowo-rekreacyjna.
Stary szpital w Lubaniu

Część historyczna LAWY:

  • 27 czerwca godz. 12. – OBOZOWISKO HISTORYCZNE z udziałem drużyn łuczniczych: Park na Kamiennej Górze (na dnie wulkanu).
    W programie:
    – IV Turniej Łucznictwa Tradycyjnego „O Pierścień Burmistrza Lubania”.
    – godz. 12. – 13.30 – część rekreacyjna turnieju
    – godz. 13.30 – 17. – część historyczna turnieju, – prezentacja historycznych machin oblężniczych i inne.
  • 27-28 czerwca – I-sza Dystrybucja DUKATÓW lokalnych o nominale „4 LUBANY” – przy wejściu do amfiteatru.
  • od 29 czerwca do 17 lipca – WAKACJE Z KULTURĄ organizowane przez Miejski Dom Kultury w Lubaniu.
    Trzytygodniowy blok zajęć dla dzieci i młodzieży, które będą się odbywać codziennie w godz. 10. do 14. pod okiem instruktorów. W programie: – zajęcia świetlicowe i plenerowe, – gry i zabawy integracyjne, – zajęcia z profilaktyki przeciwalkoholowej i uzależnień, – turnieje (szachowe, tenisa stołowego itp.), – zajęcia teatralne, wokalne i muzyczne, – grill w amfiteatrze, – wycieczka autokarowa. Uczestnicy otrzymają też poczęstunek oraz ciepłe i zimne napoje.
  • 4 lipca – III Święto Kultury Powiatu Lubańskiego, na Rynku w Lubaniu (organizowane przez Starostwo Powiatowe w Lubaniu).
    W tym roku impreza ma być spotkaniem lokalnych twórców z mieszkańcami, przewidziano więc gminne i powiatowe prezentacje i występy, a całe wydarzenie odbędzie się w godzinach popołudniowych. Podczas imprezy wręczona zostanie nagroda dla laureata konkursu „Kreator i Twórca Kultury Powiatu Lubańskiego”.
  • do 31 lipca – WYSTAWA PLAKATÓW FILMOWYCH ze zbiorów znanego lubańskiego kolekcjonera RYSZARDA DZIUBKI w Muzeum Regionalnym.
  • Kościół św.Trójcy w Lubaniu

W mieście warto zobaczyć i zwiedzić:

  • Renesansowy ratusz miejski, który jest najcenniejszym zabytkiem Lubania i jedną z najpiękniejszych budowli renesansu na Śląsku.
  • Basztę Bracką, która swą potężną bryłą tworzy widoczna z daleka dominatę architektoniczną od południowej strony miasta.
  • Muzeum regionalne, które mieści się w części miejskiego XVI – wiecznego ratusza. Powstało w 1975 roku, jako Muzeum Osadnictwa Wojskowego, w 1993 roku otrzymało obecną nazwę.
  • kościół p.w. Trójcy Świętej pobudowany w latach 1859 – 1861, w miejscu dawnej Bramy Nowogrodzieckiej w północnej części miasta, w pobliżu klasztoru Magdalenek.
  • Dom Solny, czyli dawny spichlerz miejski, który zwany jest też Domem Zbożowym, jaki wzniesiono z fundacji Rady Miejskiej w latach 1537 – 39.
  • kościół Ewangelicko-Augsburski wybudowany w połowie XV wieku w stylu neogotyckim na miejscu dawnej kaplicy, która tam spłonęła.
  • Dom pod Okrętem, jedna z najcenniejszych pozostałości, świadczących o handlowym charakterze miasta.
  • Wieża Trynitarska, czyli dzwonnica dawnego kościoła parafialnego św. Trójcy. Kościół wymieniono w dokumentach już w roku 1320.
  • Wieża Kramarska, pozostałość po pierwszym Ratuszu, który spłonął w 1487 roku.
  • MUZEUM REGIONALNE, które mieści się w części miejskiego XVI – wiecznego ratusza., powstałe w 1975 roku, jako Muzeum Osadnictwa Wojskowego, w 1993 roku otrzymało obecną nazwę (ul. Rynek 1, otwarte: wtorek – piątek w godz. 9. – 15.30, natomiast soboty – niedziele w godz. 10. – 16).
    Zbiory muzeum dotyczą historii miasta i regionu. Są tu zabytki ikonograficzne z XVIII do XIX w. (stare pocztówki, fotografie, litografie) starodruki, drzeworyty, akwarele, obrazy olejne.
    Ponadto znaleziska archeologiczne z terenu miasta, przedmioty codziennego użytku – naczynia ceramiczne, szklane, narzędzia rolnicze i wyroby rzemieślnicze.
    W muzeum znajduje się także kolekcja pamiątek kombatanckich (dokumenty, zdjęcia, odznaki, odznaczenia, mundury, sztandary), związanych z działalnością Związku Osadników Wojskowych w latach 1945 – 1948
    Oprócz tego kolekcja amatorskiej twórczości plastycznej z lat 80 i późniejszych.
    Ekspozycje stałe:
    – z dziejów Lubania – wystawa ikonograficzna
    – w wiejskim gospodarstwie – wystawa etnograficzna
    Muzeum organizuje:
    – wystawy czasowe, przybliżające dorobek kulturowy mieszkańców pogranicza śląsko-łużyckiego,
    – sesje historyczne, koncerty kameralne, – konkursy plastyczne i lekcje muzealne.
    Dorobek muzeum to ponad 200 ekspozycji zmiennych, eksponaty i materiały historyczne i oświatowe – ok. 6 tys. – promujące miasto i środowisko twórcze Lubania.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz