Górska osada pod Karkonoszami

Położenie

Borowice są małą górską osadą leżącą na wysokości 625-710 m n.p.m. Rozrzucona na leśnej polanie zabudowa otoczona jest ze wszystkich stron przez zalesione wzgórza. Od południa wyrasta monumentalny główny masyw Karkonoszy. Dolina Pięciu Potoków w której leżą Borowice bierze swą nazwę od pięciu cieków (Jeleni Potok, Jodłówka, Modrzyk, Borówka i Granicznik) które łączą się tu w jedną rzeczkę – Kacza.

Historia Borowic

Osadę założył w XVII wieku szwajcarski cieśla Marksteiner, który uciekł z Czech w obawie przed prześladowaniami religijnymi. Pod koniec XIX w. wieś nabrała znaczenia letniskowego i wypoczynkowego, które było jeszcze większe, gdy na początku XX w. doprowadzono do Borowic drogę z Sosnówki i Przesieki. W okresie II wojny światowej w okolicy rozpoczęto też budowę Drogi Sudeckiej, która nie została dokończona. Do jej budowy najmowano jeńców wojennych różnych narodowości, z których wielu nie wytrzymało morderczej pracy i zmarło. Ich groby znajdują się na niewielkim cmentarzu pośrodku którego postawiono pamiątkowy kamień.

Atrakcje turystyczne

Nastrój spokoju i odcięcia od świata sprawia, że Borowice są ulubionym miejscem górskich wędrowców i spragnionych spokoju mieszkańców miast. Często organizowane są tu obozy sportowe, międzynarodowe obozy integracyjne, imprezy o charakterze górskim. W Borowicach działa wyciąg narciarski orczykowy o długości 650m. Nic więc dziwnego, że to właśnie Borowice od wielu lat są miejscem organizowania słynnych festiwali piosenki turystycznej i poezji śpiewanej „Gitarą i Piórem”. Borowice są też węzłem szlaków turystycznych. Blisko stąd do Karpacza, Sosnówki, Przesieki. Drogą Sudecką można wdrapać się na Przełęcz Karkonoską, a szlakiem żółtym na szczyty Karkonoszy. Borowice leżą w samym sercu gór, pod masywnymi szczytami Karkonoszy. Wieś położoną w Dolinie Pięciu Potoków ze wszystkich stron otaczają porośnięte lasami wzgórza. Sielski krajobraz jest największym atutem Borowic. To idealne miejsce wypoczynku dla mieszkańców wielkich miast.

Zabytki Borowic

Właściwie Borowice nie mają zabytków, ale ciekawostką są wybudowane w XVII – XVIII w. kamienne murki oddzielające pola. Nietypowe dla Karkonoszy budowle można zobaczyć w północno – zachodniej części wsi, przy szlaku do Przesieki. Murki – nieopodal miejsca, gdzie szlak do Przesieki przecina Drogę Sudecką.
Około 2 km spaceru Drogą Sudecką w kierunku zachodnim prowadzi do małego cmentarzyka. Pochowane są na nim ofiary obozu pracy, który był zlokalizowany około kilometr od cmentarzyka. Pracujący tam jeńcy byli w czasie wojny zmuszani do budowy Drogi Sudeckiej. Część jeńców zakwaterowano w strażnicy wojskowej na Przełęczy Karkonoskiej. Z cmentarza prowadzi nieoznakowana ścieżka do górnych partii Doliny Myi.
Dojście (lub dojazd) – asfaltową Drogą Sudecką na zachód od Borowic. Cmentarz znajduje się przy drodze. Kilka kilometrów dalej droga kończy się.

Baza hotelowa

Nazwa Adres Telefon Ilość miejsc
Hottur, Opolanin, Na Stoku
domki typu” Brda”
Borowice 18 0-75 761 64 24
0-75 761 95 15
150
Skalnik Borowice 19 0-75 761 94 47 21
Łokietek ul. Głowackiego 4 0-75 761 64 22 41
Tatry Borowice 27 0-75 761 94 36 20

Wybierz „Kontakt” aby zgłosić znane Ci miejsce

Dodaj komentarz