Karkonosze na dawnych widokówkach

Karkonosze na dawnych widokówkach

W 1869 r. do obiegu pocztowego wprowadzono „kartę korespondencyjną”, a w 1872 r., uruchomiono na Śnieżce cesarską agencję pocztową – jedyną na tej wysokości w Europie. Rok później, w okresie Zielonych Świąt, wysłano ze szczytu Śnieżki pierwszą kartkę pocztową. Te wydarzenia zapoczątkowały lawinowy wręcz rozwój i obowiązkową modę na prowadzenie takiego rodzaju korespondencji.

Na przełomie XIX i XX w. artyzm wzornictwa i ilość produkowanych pocztówek osiągnęły wyżyny sztuki wydawniczej, a okres ten zaliczany jest do „złotych lat” kartki pocztowej. Dzisiaj dawne widokówki karkonoskie należą do najciekawszych na świecie, a chyba najbardziej oryginalne powstały w XIX-wiecznym zakładzie litograficznym Oscara Keila w Jagniątkowie.

W niniejszej publikacji, za pośrednictwem starych widokówek, chciałbym przybliżyć Państwu dawne i nierzadko zapomniane już obrazy z Karkonoszy, wygląd popularnych obiektów turystycznych oraz typowe scenki z życia mieszkańców, w tym ich zwyczaje oraz sposób ubierania się. Specjalny wybór oraz szczegółowe opisy prezentowanych archiwaliów pomogą w identyfikacji najbardziej znanych miejsc. Najstarsze kartki pochodzą z końca XIX w., ostatnie zaś sięgają lat 30-tych minionego stulecia. Proponuję, aby Państwo w trakcie swych górskich wędrówek lub spacerów, próbowali porównywać teraźniejszość z obrazem przeszłości zawartym na kartach tej skromnej książki. Być może wzbudzi to odrobinę refleksji i zadumy nad fenomenem, a nade wszystko ulotnością, przemijającego czasu… Jerzy Ratajski

Jerzy Ratajski: ”Karkonosze na dawnych widokówkach”. Wydawnictwo Jerzy Ratajski, Jelenia Góra 2005. Okładka twarda, format 21,5 x 17,5 cm, stron 208, kolorowe reprodukcje starych widokówek z opisami.

Dodaj komentarz