Karkonosze odbudowują pierwotną faunę

Dzięki pracy leśników i KPN Karkonosze znów odzyskują swe pierwotne gatunki zwierząt.

Przed kilkuset laty Karkonosze były pod władaniem potężnych i groźnych zwierząt tj. niedźwiedź brunatny, wilk, ryś czy żbik. Jednak masowe odstrzały spowodowały wytępienie całej populacji tych pięknych zwierząt. A jednak po prawie trzech stuleciach są informacje o pojedynczych osobnikach tych gatunków które pojawiają się w Karkonoszach.

Niedaleko granic KPN-u w okolicach Lasockiego Grzbietu na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. kilkakrotnie natrafiono na ślady niedźwiedzia brunatnego. Prawdopodobnie odkryto również gawrę u podnóża grzbietu. W kwietniu 2006r. odnaleziono tropy rysia w zachodniej części Karkonoszy. To pierwsze od ponad 200 lat pewne stwierdzenie obecności rysia w Karkonoszach. Słyszy się również o watahach wilków które prawdopodobnie przechodzą z Niemiec. Nadleśnictwo Śnieżka stwierdziło obecność nowej pary lęgowej bielika na górze Żar, jest to druga para lęgowa, pierwsza zamieszkuje okolice zbiornika Sosnówka. Należy tu też wspomnieć o gatunkach obcych które zostały introdukowane na teren Karkonoszy. Przede wszystkim muflony które zostały sprowadzone w 1899r. przez hrabiego Shaffgotscha z Korsyki i Sardynii obecnie w Karkonoszach jest 20-25 sztuk tej górskiej owcy ,ale ich liczba cały czas rośnie. W 1887r. podjęto próbę zadomowienia w rejonach Śnieżki pary świstaków pochodzących z Alp-jednak eksperyment się nie udał. Dwa lata później również w rejonie Śnieżki wypuszczono kozice z podgatunku alpejskiego jednak cała próba zakończyła się fiaskiem. Pod koniec XIX w. jeszcze raz spróbowano introdukować kozice, ale tym razem w Sudetach Zachodnich w rejonie Masywu Śnieżnika i tym razem wszystko poszło zgodnie z planem i kozice ten rejon zamieszkują do dziś. Jeszcze wracając do rodzimych gatunków na miano bardzo rzadkiego i niesamowicie cennego dla fauny Karkonoszy zasługuje widziany ostatnio w 2001r. głuszec największy i najmniej liczny spośród kuraków Polski. Jednak póki co, to jeszcze minie kilka stuleci zanim Karkonosze odbudowują swój dawny ekosystem i my mamy obowiązek w tym pomóc aby nasze wnuki i prawnuki podziwiały skarby przyrody nie w atlasach i nie w zoo tylko na łonie natury.

Artykuł opracowany na podstawie książek „Zwierzęta w Karkonoskim Parku Narodowym” Romana Rapali oraz „Karkonoski Park Narodowy” Andrzeja Raja.

Dodaj komentarz