Kowarskie Szlaki Narciarstwa Biegowego

Informujemy, że warunki śniegowe pozwalają już na systematyczne utrzymanie Kowarskich Szlaków Narciarstwa Biegowego. W okolicy Kowar w grudniu 2005 r. wyznakowane zostały trasy narciarskie przeznaczone dla miłośników wędrówek na nartach. Rozciągają się od Kowar Górnych po przełęcz Okraj.

Założone są trzy trasy, z których najdłuższa ma 15 km. Należy pamiętać, że trasy Kowarskie, wijące się na zboczach Wołowej Góry są nie łatwe.

Trasy Kowarskie poprzez przejście graniczne na Przełęczy Okraj połączone zostały z trasami czeskimi. System kowarskich pętli w naturalny sposób poszerzył istniejącą po czeskiej stronie sieć szlaków narciarskich w kierunku Małej Upy i Leseciny. Otwarte zostały nowe możliwości uprawiania tej sympatycznej turystyki zimowej po obu stronach granicy. Szlaki utrzymywane są w dobrym stanie przez cały okres zimy, w tym celu Kowary zakupiły specjalistyczny skuter do zakładania śladu narciarskiego. Włodarze miasta zapowiadają na kolejne lata zwiększenie ilości wędrówkowych tras narciarskich.

Kowarskie Szlaki Narciarstwa Biegowego

Pan Henryk Stobiecki z Nowin Jeleniogórskich pisał:

„Miłośnicy narciarstwa biegowego mają nową ofertę turystyczną. Na północ od centrum Kowar udostępniono im doskonale przygotowane i oznakowane trasy o różnym stopniu trudności. W wielu miejscach przecinają się. Przewyższenie sięga 250 metrów. Ponad 20 km szlaków narciarskich wytyczono drogami leśnymi po stokach malowniczej Góry Wołowej oraz w rejonie Podgórza i położonej na wysokości 1046 m n.p.m. Przełęczy Okraj.

– Z narciarskich tras można skorzystać, wyruszając z różnych części Kowar – zachęca st. specjalista ds. turystyki i promocji z UM, Katarzyna Młodawska. – Najniżej położony znajduje się wjazd w Krzaczynie, niedaleko byłej Fabryki Maszyn. To popularna droga na Jedlinki. Na biegówkach warto ponadto wystartować z parkingu przy nowym cmentarzu w Kowarach i z okolic hoteliku „Nad Jedlicą” na Pogórzu. Nie braknie chętnych do rozpoczęcia biegu od Przełęczy Okraj. Tutaj znajduje się drogowe przejście graniczne, które stanowi zarazem węzeł łączący kowarskie szlaki z trasami naszych południowych sąsiadów, zwłaszcza Karkonoską Cestą i z pętlami w Małej Upie. Przekraczając granicę polsko-czeską z dowodem osobistym można bezpłatnie skorzystać z transgranicznego szlaku narciarstwa biegowego o łącznej długości grubo ponad stu kilometrów.

Za 100 tysięcy złotych zakupiono największy tego typu skuter ze specjalną nakładką do ubijania śniegu i z urządzeniem do wyznaczania „śladów”. Kowarskie trasy oznakowano za pomocą odwróconych o 45 stopni zielonych kwadratów z nazwą szlaków z rysunkiem biegacza oraz pomarańczowych drogowskazów z zaznaczonymi odległościami do najbliższych, charakterystycznych punktów w terenie. Przy wjazdach na narciarskie bieganie ustawiono większe, na rozstajach ważniejszych dróg, mniejsze plansze. Tablice informacyjne zawierają mapy z naniesionymi graficznymi i tekstowymi informacjami o turystycznych atrakcjach Kowar oraz Małej Upy i Pecu pod Śnieżką. Wydano materiały promocyjno-informacyjne, w tym folder w czterech językach ze schematem nowych narciarskich szlaków, wykazem atrakcji i bazy noclegowej w trzech gminach oraz mapę turystyczną ze szczegółowym rozmieszczeniem biegowych tras w Karkonoszach Wschodnich, z uwzględnieniem Kowar, Małej Upy i Pecu. Folder i mapę można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej w Kowarach i w najbliższych miejscowościach oraz w partnerskich, czeskich miastach.

Kowarskie Szlaki Narciarstwa Biegowego kosztem prawie 340 tysięcy złotych zostały całkowicie zbudowane od podstaw, głównie za unijne pieniądze – mówi naczelnik UM, Mariola Jakubów. – Aż 75 proc. tej sumy pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIa. Kowary z własnej kasy wydały 85 tyś. złotych. To działanie zgodne ze strategią rozwoju gminy miejskiej i z planem rozwoju turystyki narciarskiej. Kowarski projekt był tzw. projektem bliźniaczym, gdyż podobne przedsięwzięcie zrealizowały gminy Mała Upa i Pec. W ramach trójstronnego porozumienia nasze trasy połączyliśmy z czeskimi w jedną całość.

Na oficjalne otwarcie biegowych szlaków na Przełęczy Okraj organizatorzy zapewnili bezpłatny transport. Każdy, kto zabrał ze sobą narty, mógł spróbować swoich sił w biegach na 8,5 i 15 kilometrów. Mimo zimna i opadów śniegu na nowych kowarskich trasach pojawili się narciarze nawet z odległych miast, ze Szczecina, Wronek, Kobylnicy i Wrocławia oraz Czesi. W inauguracyjnym biegu dominowała trójka mieszkańców Kowar, Marcel i Artur Hamziukowie oraz Karol Zwolski, na dłuższym dystansie zwyciężył Krzysztof Jażdżewski z Lubawki przed Bogusławem Czernym (Kowary) i Wojciechem Kowalskim (Wrocław). Z grupy kobiet najszybciej pobiegły jeleniogórzanki, Wanda Oryszczak i Jolanta Ratanow, oraz kowarzanki Celina i Janina Musiatowicz.

Nowe trasy biegowe są tak atrakcyjne, że zagraniczne kluby już pytają o możliwość zorganizowania różnych imprez. Jeśli będzie sporo chętnych, w 2006 roku Kowary kupią ratrak.”

Dodaj komentarz