Krótka lista centrów

Lista 10 centrów treningowych trafi do UEFA. Odrzuceni z Dolnego Śląska chcą dalej walczyć. Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Jelenia Góra, Krośnice, Legnica, Oława, Polkowice, Sobótka, Trzebnica i Wołów. To dolnośląskie miasta, które zostaną rekomendowane do UEFA jako bazy treningowe dla reprezentacji uczestniczących w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.

Oprócz tych 10 dolnośląskich miast, minister sportu, Polski Związek Piłki Nożnej i Spółka PL 2012 wskazały jeszcze inne 34 miejsca w kraju.

Choć zgłosiło się 110 kandydatów, po kontroli większość odpadła z rywalizacji. Wśród nich znalazły się Głogów, Karpacz, Wałbrzych, Milicz, Szklarska Poręba, Ząbkowice, Zgorzelec, a także Lubin, który buduje jeden z większych stadionów.

Władze Wałbrzycha już zapowiedziały, że zamierzają dogłębnie przeanalizować przyczyny tej porażki.

– Jednak decyzja komisji nie zmieni sytuacji, jeśli chodzi o budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Ratuszowej – przekonuje Ewa Frąckowiak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego urzędu.

Wsparcie Wałbrzycha i Zgorzelca w ministerstwie sportu deklarował na wczorajszej sesji marszałek Marek Łapiński. Oba miasta nie spełniły oczekiwań, bo nie mają hoteli o odpowiednim standardzie, a Zgorzelec ma dodatkowo za daleko do lotniska. Ze względu na hotele, na liście nie ma także Głogowa, Milicza, Ząbkowic Śląskich i Świdnicy.

– Do rekomendacji podchodzimy ze spokojem. Mamy zamiar spełnić warunki stawiane przez UEFA i PZPN – mówi Waldemar Skórski, wiceprezydent Świdnicy. Według niego, doświadczenia innych krajów pokazują, że to drużyny ostatecznie decydują, w których ośrodkach treningowych się zatrzymają – niezależnie od tego, czy ośrodki te były rekomendowane, czy też nie.

Nie wszyscy odrzuceni teraz zostali jednak pozbawieni szansy na skorzystanie z Euro 2012. Członkom UEFA, działaczom i sponsorom będą polecone dolnośląskie hotele: Sandra i Gołębiewski w Karpaczu, Wielka Pieniawa w Polanicy-Zdroju oraz Bornit w Szklarskiej Porębie.

Spółka PL 2012 zostawiła też pewną furtkę dla niezakwalifikowanych. Muszą spełnić tylko dwa warunki: do czerwca 2009 roku. zapewnić sportowcom przynajmniej 4-gwiazdkowy dach nad głową przy centrach pobytowych, a także skrócić czas dojazdu do lotniska.

Polska ostatecznie ma wskazać UEFA 16 centrów sportowych. Ile będzie tych z Dolnego Śląska?

– Solidnie przygotowujemy się do Euro. Naszym atutem jest dobry dojazd i spokój – przekonuje Witold Krochmal, burmistrz Wołowa.

Magdalena Kozioł – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz