Lekcje na Śnieżce

Uczniowie z Jeleniej Góry nie znają Karkonoszy. Czekają ich więc lekcje w górach i zamkach
Mają po 16, 17 lat. Mieszkają w Jeleniej Górze i okolicznych miejscowościach. I nigdy nie byli na Śnieżce, w Muzeum Karkonoskim, na zamkach Czocha i w Bolkowie czy na wieży rycerskiej w Siedlęcinie.

To wstyd – stwierdzili nauczyciele. Aby to zmienić, chętnie przyłączyli się do projektu „Moja mała ojczyzna” autorstwa Katarzyny Pitery.

– To fantastyczny i trafny pomysł – uważa Piotr Wilk, nauczyciel historii w ZST i przewodnik sudecki. – Skorzysta na tym młodzież, zwłaszcza ta z mniejszych miejscowości. Bo większość uczniów nie była choćby na Śnieżce – podkreśla. Nauczyciel dowiedział się tego z rozmów z podopiecznymi prowadzonych podczas lekcji.

Projekt zakłada poznanie przez młodzież licealną zabytków ziemi jeleniogórskiej. Wśród nich są m.in. zamki Bolczów i Chojnik oraz pałace w Wojnowie i Karpnikach. Uczniowie zwiedzą również góry, wezmą też udział w imprezach, organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych, Książnicę Karkonoską i Muzeum Karkonoskie. Ponadto pojadą na wycieczki do Parku Miniatur w Kowarach, Osady Średniowiecznej w Kopańcu, Muzeum Pawlaków i Kargulów w Lubomierzu czy artystycznej wioski znanego artysty Dariusza Milińskiego w Pławnej.

– To naprawdę wspaniały pomysł – nie kryją zadowolenia Marcelina Stankiewicz i Katarzyna Bosak, uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.
W realizację projektu, który właśnie rusza, włączyła się Książnica Karkonoska i Wydział Oświaty Wychowania Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
Uczniowie do maja będą też zbierać punkty za uczestnictwo w konkursach. Szkoła, która zwycięży, dostanie nagrodę.

To miejsca, które każdy licealista powinien znać

  • Zamek Bolczów, w gminie Janowice Wielkie. Warowna forteca istnieje już od 1371 roku. Zabytkiem opiekuje się janowickie Stowarzyszenie „Mieszkańcy Gminie”
  • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Można tu zobaczyć zabytki: pałace, klasztory i zamki odwzorowane dokładnie w skali 1:25
  • Śnieżka (1602 m n.p.m.), szczyt górujący nad Karkonoszami i Sudetami. Panuje tutaj specyficzny klimat, zbliżony do tego, jaki jest za kołem podbiegunowym
  • Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze. Galeria zajmuje się prezentacją sztuki współczesnej, promocją jeleniogórskich artystów i edukacją młodzieży

Katarzyna Wilk

Dodaj komentarz