Łysa Góra – narty, rowery i konie

Mikrostacja Sportów Zimowych Łysa Góra – Dziwiszów budowana jest i prowadzona przez Szkołę Narciarską i Sudecki Klub Sportowy Aesculap. To piękne miejsce w Górach Kaczawskich jest bazą zimową i letnią stowarzyszenia a jednocześnie służy społeczeństwu jeleniogórskiemu. Przyjeżdżają tu również turyści z całej Polski a także z zagranicy. Począwszy od lat 80-tych Szkoła i Klub własnymi siłami przeprowadza kolejne inwestycje, stopniowo poszerzając ofertę mikrostacji. W 1982 roku, kiedy zrodził się pomysł utworzenia ośrodka, Łysa Góra była zarośnięta wysoką trawą, krzakami i chwastami. Tereny dziewicze, dzikie i nietknięte ludzką stopą.

Istniejący od 1970 roku Aesculap, którego uczestnicy przez lata błąkali się po trasach Karkonoszy, znalazł dobre i bezpieczne stoki – świetnie nadające się do szkoleń narciarskich. Od momentu postawienia pierwszego wyciągu orczykowego wychowało się tutaj kilka pokoleń młodych narciarzy z tej szkoły. Teraz trasy są szerokie, idealnie równe (trawniki są regularnie koszone), oświetlone i sztucznie naśnieżane; jest zaplecze sanitarne i gastronomiczne.

Aesculap prowadzi również godzinne lekcje nauki jazdy na nartach dla turystów indywidualnych (dla dzieci i dorosłych) oraz szkolenia weekendowe i tygodniowe dla grup zorganizowanych. Wszystkie szkolenia odbywają się w Mikrostacji Sportów Zimowych Łysa Góra – Dziwiszów. Organizowane są najróżniejsze imprezy narciarskie. Dzięki szerokim, bezpiecznym i dobrze przygotowanym trasom narciarskim częstymi naszymi gośćmi są szkoły i zakłady pracy z Dolnego Śląska organizujące swoje wewnętrzne mistrzostwa.

Na stokach Łysej Góry wychowała się Katarzyna Karasińska, która barwy Aesculapa reprezentuje nieprzerwanie od 1987 roku. W swoim dorobku ma już między innymi mistrzostwo Polski w slalomie i slalomie gigancie (wielokrotnie na podium) oraz drugie miejsce w nieoficjalnych mistrzostwach świata dzieci i młodzieży – w zawodach „Trofeo Topolino”. Ale najważniejszym jej wynikiem jest zdobycie Pucharu Europy w slalomie w 2005 roku i zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie Turyn 2006. Z powodzeniem startuje w Pucharze Świata.

Stoki narciarskie Łysej Góry znajdują się w Górach Kaczawskich. Rozległe grzbiety tych pięknych gór rozciągają się na północ od Kotliny Jeleniogórskiej i Jeleniej Góry. Krajobraz jest urozmaicony. Partie szczytowe porośnięte są lasem świerkowym, poniżej występują liściaste gatunki drzew. W dolinach, wzdłuż rzek i strumieni ciągną się malowniczo położone miejscowości Chrośnica, Dziwiszów, Czernica, Wojcieszów, Janowek, Rząśnik, Mysłów i wiele, wiele innych…

Mikrostację warto odwiedzić również latem. Aesculap rozszerza ofertę ośrodka. W masywie Łysej Góry zadomowili się już na dobre kolarze górscy – na terenie Gminy Jeżów Sudecki powstały nowe szlaki rowerowe a jeden z nich prowadzi do mikrostacji. Od 2002 roku odbywają się na Łysej Górze cykliczne zawody MTB – pod nazwą „Łysogórki”. Sporą atrakcję stanowią zjazdowe hulajnogi (wyścigi rowerowe i zjazdy na hulajnogach nie odbywały się wyjątkowo w roku 2008). Również amatorzy jazdy konnej nie zawiodą się – na miejscu znajduje się stadnina rekreacyjna. Można tu nauczyć się jeździć w stylu klasycznym i western, a także podziwiać krajobrazy z końskiego grzbietu podczas jazdy z instruktorem w terenie.

Największą zaletą Łysej Góry jest jej kameralność i położenie – z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych, znanych i głośno reklamowanych obszarów turystycznych. Łagodnie nachylone stoki sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa i komfortu. To idealne miejsce rodzinnego wypoczynku.

Tekst i filmy: Michał Rażniewski

Dodaj komentarz