Łysogórki MTB 2009

Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy „Aesculap” zorganizuje podczas lata 2009 cykl zawodów rowerowych w formule otwartej, składający się z pięciu wyścigów Cross Country (XC).

Miejscem zawodów jest stale Mikrostacja Sportów Zimowych „Łysa Góra” w Dziwiszowie. Kalendarz imprez: 31.05.2009, 28.06.2009, 26.07.2009, 30.08.2009, 27.09.2009 (czyli każda ostatnia niedziela letnich miesięcy). Głównymi nagrodami są: bilet wolnej jazdy wyciągami narciarskimi na „Łysej Górze” na cały sezon 2009/2010 oraz bezpłatny pobyt w SN i SKS AESCULAP. Poszczególne wyścigi cyklu rozpoczynają się zawsze o godz. 11.00 (najpierw startują grupy młodsze). Zapisy odbywają się w dniu zawodów, na Łysej Górze (przy kawiarni na szczycie) od godz. 9.00 do 10.30. Więcej na stronie organizatora – Szkoły Narciarskiej i Sudeckiego Klubu Sportowego Aesculap.

Łysogórki zostały wprowadzone w 2002 roku i wypełniły lukę w kalendarzu łysogórskich imprez. Do tej pory rozwijało się tutaj tylko narciarstwo, życie zamierało w mikrostacji po spłynięciu śniegu aż do następnej zimy. Wakacyjna cisza została jednak szczęśliwie przerwana przez górskich rowerzystów, którzy lubią się ścigać i robią to dosłownie wszędzie dzisiaj. Kierownictwo Szkoły Narciarskiej Aesculap postanowiło rozpocząć akcję letnią i na początek zaprosiło w Góry Kaczawskie właśnie bikerów (dopiero później przyszły hulajnogi i konie). Zawodom nadano nazwę po prostu – „Łysogórki”. Do prac organizacyjnych włączyli się pracownicy mikrostacji i instruktorzy narciarscy Aesculapa. Na Łysą Górę zaczęli przyjeżdżać zawodnicy nie zrzeszeni i z zaprzyjaźnionych klubów (postanowiono przyjąć formułę otwartą zawodów).

Bikerzy startujący w Łysogórkach przybywają tu z różnych stron Dolnego Śląska. Często zdarza się, że odwiedzają nas grupy przyjaciół, preferujących wspólne wyjazdy; traktujący sport kolarski, jako świetną zabawę (być może wynik ma dla nich znaczenie drugorzędne – liczy się udział).

Trasa jest ciekawa, urozmaicona – 200 m różnicy wzniesień; wąskie, ciekawe ścieżki leśne, zjazdy „z pieca na łeb”, trudne techniczne. Także długie podjazdy… Niektóre odcinki drogi są trudniejsze z powodu często występującego błota. Ktoś nazwał tę łysogórską pętlę „selektywna”… Teren wymaga od zawodników momentami wręcz akrobatycznych zdolności. Na torze w leśnej głuszy, w masywie Łysej Góry walczyli zawodnicy w wieku juniora, seniora i weterana. Natomiast dzieci i młodzicy – tradycyjnie robili kółka w okolicy schroniska – na trawnikach mikrostacji. Popatrzmy (film)… Kolarze jeżdżą po w masywie Łysej Góry!!! Pętle wszystkich wyścigów znajdują się w Grzbiecie Południowym Gór Kaczawskich.

Michał Rażniewski, www.aesculap.com.pl

Dodaj komentarz