Odkryj Karkonosze

Planując letnie czy zimowe wakacje warto pomyśleć o Karkonoszach – górach zwanych Olbrzymimi. Nasze zaproszenie kierujemy do ludzi szczególnie ceniących aktywny sposób spędzania czasu, miłośników przyrody, historii, ceniących nowe doświadczenia, dociekliwych podróżników i wędrowców.

Królowa Karkonoszy

Powiat jeleniogórski jest bogaty w niezwykłe krajobrazy, bujną przyrodę i nietuzinkowe zabytki. Położony u bram Europy jest także doskonałym miejscem wypadu do pobliskich miast i miasteczek Górnych Łużyc i Saksonii, a także do złotej Pragi.

Spacerkiem…

Szklarka w lutym 2008

Dla miłośników turystyki pieszej przygotowano ponad 600 km doskonale oznakowanych szlaków turystycznych. Przebiegają one po terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz w niewielkiej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. W czasie górskich wędrówek pozwalają wędrowcom dotrzeć do niezwykłych i malowniczych grup skalnych o tajemniczych nazwach i fantastycznych kształtach – Trzy Świnki, Pielgrzymy, Słonecznik, Końskie Łby, Wędrujący Kamień w Czarnym Kotle Jagniątkowskim. Z pewnością każdy poczuje w sobie niezwykłą moc wprowadzając w ruch potężny głaz – Chybotek. Na wędrujących po Karkonoszach czekają różne atrakcje np. pozostawiony przez lodowiec – Wielki i Mały Staw, jeziorka w śnieżnych Kotłach oraz Kocioł Łomniczki i Czarny Kocioł Jagniątkowski. Karkonosze, choć nie są górami starymi, oferują niemal wszystkie strefy roślinne typowe dla gór wysokich. Unikalność flory, fauny i przyrody nieożywionej sprawiły, że już w 1933 roku utworzono tu pierwsze rezerwaty przyrody, a w 1959 roku utworzono Karkonoski Park Narodowy, którego powierzchnia wynosi 5562 ha, w tym 1718,8 ha objęte jest ścisła ochroną. Ponadprzeciętne walory i doniosłe znaczenie ekosystemu górskiego było podstawa uznania tego obszaru w 1992 r. za Światowy Bilateralny Rezerwat Biosfery.

Rowerem…

Powiat jeleniogórski nie darmo nazywany jest rowerowym zagłębiem Polski, a Szklarska Poręba – rowerową stolicą Polski! Do najciekawszych tras rowerowych można zaliczyć trasy znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru oraz trasę wytyczoną w okolicach Staniszowa i Podgórzyna. Atrakcją na tej trasie rowerowej są Stawy Podgórzyńskie, gdzie w czasie wycieczki można się zatrzymać w jednej ze smażalni ryb. Odpoczywając można podziwiać piękną panoramę Karkonoszy oraz zjeść smaczny posiłek. Natomiast przebywając w okolicach Staniszowa, co wytrwalsi mogą spróbować wjechać na górę Witosza, z której rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Również bardzo atrakcyjna jest trasa, która prowadzi przez tereny Rudaw Janowickich. Jednak najbardziej godne polecenia są szlaki rowerowe w okolicach Szklarskiej Poręby. Ich łączna długość przekracza 300 km – wytyczono kilkanaście tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności, samo miasto zaś jest bardzo przyjazne rowerzystom: działają tu wypożyczalnie rowerów oraz punkty serwisowe.

Konno…

rodeo

Powiat jeleniogórski zaprasza do licznych gospodarstw agroturystycznych. Kuszą one nie tylko atrakcyjną ceną, ale przede wszystkim ciszą i spokojem otoczenia, wspaniałym krajobrazem, gościnnością właścicieli i urokami wiejskiego odpoczynku. Wiele atrakcji i przyjemności sprawią wędrówki konne po leśnych duktach, łąkach, szlakach górskich i podgórskich. Okolice Kowar, Jeżowa Sudeckiego, Starej Kamienicy, Mysłakowic, Podgórzyna czy Szklarskiej Poręby są wręcz wymarzone do uprawiania tej aktywności. Niezapomniane wrażenia wszystkim dzieciom – i tym niedużym, i tym całkiem dorosłym – dadzą przejażdżki konne w Miasteczku Western City w Ściegnach koło Karpacza.

Na mokro…

Wiosną zapraszamy śmiałków do zmagania się z żywiołem rzeki Kamienna. Między Szklarską Porębą a Piechowicami rzeka ma typowo górski charakter i spływ nią wymaga nie lada umiejętności. Ta górska rzeka toczy wody z topniejących śniegów zachodnich Karkonoszy i Gór Izerskich. Przełom kwietnia i maja to najlepszy okres do pokonania jednego z najtrudniejszych w Polsce górskich odcinków rzeki. Polecamy także wypoczynek nad zbiornikiem retencyjnym w Pilchowicach, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych w Polsce zapora z elektrownią wodną.

Blisko historii…

Powiat jeleniogórski wraz z Jelenią Górą to kraina pałaców, zamków i ogrodów. Aby poczuć bliskość historii można zatrzymać się w jednym z pięknych pałaców- hoteli. Mamy do wyboru trzy obiekty. W okolicznych miejscowościach można spotkać wiele wspaniałych reliktów przeszłości. Znajdują się tam domy przysłupowe i obronne kościoły, a przy drogach spotykamy krzyże pokutne. Na uwagę zasługują dwa kościoły znajdujące się w Jeleniej Górze: p.w. św. Erazma i Pankracego, p.w. Podwyższenia św. Krzyża. Bardzo interesującym obiektem jest również kościół Wang znajdujący się w Karpaczu. Jest on jedną z atrakcji znajdujących się w tej części Karkonoszy. Pochodzi z XIII wieku i został przywieziony w to miejsce z Norwegii. Jest budowlą w całości wykonaną z drewna. W Wieży Rycerskiej w Siedlęcinie znajdują się unikatowe na skalę europejską średniowieczne polichromie o tematyce świeckiej. A jeżeli chcemy mieć to wszystko w „pigułce”, warto zajrzeć do Parku Miniatur zabytków Dolnego Śląska, który znajduje się w Kowarach.

W Parku Miniatur

Dla zdrowia…

Jedne z najstarszych w Europie, wzmiankowane już w 1281 roku, uzdrowisko znajduje się w dzielnicy Jeleniej GóryCieplicach. Leczy się tu schorzenia narządu ruchu, reumatyczne, dróg moczowych i nerek oraz okulistyczne. Najznakomitszym gościem w Cieplicach była królowa Marysieńka Sobieska, która bawiła tu z licznym dworem w 1687 roku. Jej wizyta na długo zapadła w pamięć Ciepliczanom. Wśród wielu znakomitych gości byli także Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną (1800), John Quincy Adams – późniejszy prezydent USA (1800), Hugo Kołłątaj (1792 i 1808), Józef Wybicki (1802) oraz Izabella Czartoryska (1816). Wiele hoteli i pensjonatów oferuje usługi odnowy biologicznej. W doskonale wyposażonych gabinetach, w kriokomorach czy grotach solnych nabierzemy się i wigoru. Liczne restauracje, karczmy, kawiarnie i zajazdy zlokalizowane są nie tylko w centrach miast, ale także przy najbardziej atrakcyjnych widokowo trasach. Warto zatrzymać się na chwilę i rozkoszować się podwójną ucztą – dla podniebienia i dla ducha, podziwiając jednocześnie wspaniałe widoki. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji jakie oferuje Ziemia Jeleniogórska. My staraliśmy się zaintrygować i zainteresować tymi najważniejszymi.

www.magazynswiat.pl

Dodaj komentarz