Odwołają burmistrza?

Zgorzelecki oddział Narodowego Odrodzenia Polski uznał, że ma dość rządów złotoustych polityków Platformy Obywatelskiej, i postanowił te rządy przerwać. NOP przygotowuje referendum w sprawie odwołania burmistrza Rafała Gronicza.

Jeszcze nie zaczęła się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Na razie trwa dobór personalny grupy inicjatywnej, która ma pociągnąć całe przedsięwzięcie.

W momencie gdy zostanie ona utworzona, podjęte zostaną działania formalno – prawne, włącznie z powiadomieniem burmistrza i komisarza wyborczego. Ma to nastąpić we wrześniu.

– Pomysł zrodził się w środowisku Narodowego Odrodzenia Polski, ale referendum nie będzie przeprowadzać żadna grupa polityczna – wyjaśnia Grzegorz Stemler, szef zgorzeleckiego NOP. – Odbędzie się ono z inicjatywy grupy społecznej.
To dość dziwna sytuacja. Najpierw informuje się opinię publiczną o planach przeprowadzenia referendum, a dopiero później formuje sztab. Można by pomyśleć, że jest pomysł odwołania burmistrza, tylko nie bardzo jest kim ten pomysł realizować. G. Stemler zapewnia, że ludzi mu nie brakuje, ale nazwiska zostaną ujawnione dopiero po utworzeniu grupy inicjatywnej.

– Tworząc grupę inicjatywną, chcemy uniknąć mówienia, że mamy kandydata na burmistrza. Nie mamy. Do prac grupy chciał się włączyć jeden z byłych kandydatów na burmistrza, ale myśmy mu odmówili, żeby nie dawać drugiej stronie argumentów, że to jakiś odwet czy reakcja na klęskę wyborczą. Nikt z grupy inicjatywnej nie będzie kandydował na burmistrza – zapewnia przewodniczący NOP. – Ja się podpisałem pod rozesłanym komunikatem, ale wcale nie jest powiedziane, że sam znajdę się w grupie inicjatywnej. Może będę pełnomocnikiem, zobaczymy.

Główny, zasadniczy cel referendum to odwołanie obecnego burmistrza Rafała Gronicza. Stemler przyjmuje, że ta inicjatywa może być na rękę wielu ludziom; także politycznym przeciwnikom NOP-u. – Liczymy, że wszyscy oni pójdą na referendum. Niech robią frekwencję! Bo kiedy spojrzeć na naszą scenę polityczną, to wszyscy – poza Platformą Obywatelską – mają ochotę tego pana pożegnać. Taki jest klimat.

Czym się Rafał Gronicz naraził prawicowemu środowisku? Stemler mówi, że za wcześnie jeszcze na wyciąganie asów z rękawa. Na to przyjdzie odpowiedni czas. Na razie koncentruje się na przedwyborczej ulotce burmistrza twierdząc, że z 12-punktowego programu po blisko 2 latach kadencji nie zostało zrealizowane nic.

Katarzyna Matla.
Cały artykuł w „NJ” nr 35/2008
www.nowiny.jgora.pl

Dodaj komentarz