Pałac Paulinum

Pałac Paulinum

Pałac Paulinum jest chyba jednym z najpiękniej położonych założeń pałacowych w Kotlinie Jeleniogórskiej – wzniesiony został nieomal na szczycie Góry Krzyżowej, skąd roztacza się w jedna stronę rozległy widok na położoną poniżej Jelenią Górę, w drugą natomiast na zamykające horyzont Karkonosze. Dodatkowym walorem obiektu, niezależnie od jego dziewiętnastowiecznej architektury, jest piękny park, który na powierzchni około piętnastu hektarów założył pierwszy właściciel Pałacu, Richard von Kramst, przemysłowiec: jeden z największych jeleniogórskich producentów płótna.

Chociaż historia pałacu jest stosunkowo niedługa i liczy zaledwie 150 lat, to historia dóbr paulińskich sięga połowy XVII wieku; pierwsze wzmianki o majątku pojawiają się wraz z przybyciem w te strony jezuitów, którzy gospodarzyli tutaj do roku 1810. Od miasta Jeleniej Góry wzgórze wraz z otaczającym je majątkiem Richard von odkupuje w roku 1850 i buduje tutaj pałac , w którym mieszka w do swojej śmierci w roku 1894, po czym obiekt kupuje przemysłowiec, Oskar Caro (czyt. Karo), jeden z najbogatszych ludzi na Śląsku. Oskar Caro umiera w 1933 roku, a jego spadkobiercy sprzedają pałac Niemieckiemu Frontowi Pracy, który działał tutaj do połowy II wojny światowej.

W czasie powojennym w pałacu działa centralna składnica odnajdywanych na Śląsku dzieł sztuki. Następnie obiekt zostaje przemianowany na Dom Pracy Twórczej Warszawskiego Towarzystwa Naukowego i Uniwersytetu Warszawskiego. Po kilku latach wokół Paulinum zostają reaktywowane koszary wojskowe i obiekt zostaje wcielony w strukturę poligonu pełniąc funkcje kasyna oficerskiego. Kiedy w roku 2002 wojsko sprzedaje pałac, zostaje on przebudowany i adaptowany dla zupełnie nowych funkcji; hotelowych i konferencyjnych.

Do niedawna Pałac Paulinum jako obiekt wojskowy był niedostępny dla zwiedzających, a odbywające się tutaj imprezy były zaadresowane wyłącznie do ludzi w mundurach i ich rodzin. Obecnie pałac otwarty jest dla turystów, a mieszkańcy Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości odwiedzają często pałacową restaurację i barek, gdzie można dobrze zjeść, posłuchać koncertu lub obejrzeć popis żonglerki w wykonaniu barmana.

Dodaj komentarz