Pałac Sychrov

Pałac Sychrov

Pałac Sychrov jest jedną z pereł Czeskiego Raju. Należy do najczęściej zwiedzanych obiektów w Czechach. Pomimo, że Sychrov należy do najmłodszych jest jednocześnie jednym z najbardziej znaczących obiektów zabytkowych w Czechach.

Już prawdopodobnie w XV-tym stuleciu wznieśli w tym miejscu swoją siedzibę Vartemberkowie Wiadomo , że istniał wtedy tutaj gotycki zamek, w miejscu którego pod koniec XVII wieku wzniesiona została nowa budowla. W latach 1690 – 1693 piękny, barokowy zamek, zbudowany został w miejscu średniowiecznej fortecy przez Jana Jakuba Lamotte z Frintroppu.

Na początku XIX wieku, w roku 1820 zamek nabył Karolowi Alain Rohan, który emigrował z kraju po Wielkiej Rewolucji Francuskiej i w służbie monarchii austriackiej uzyskał tytuł księcia oraz stopień marszałka. Nowi właściciele, wywodzący się z bardzo starego francuskiego rodu, znacznie rozbudowali pałac w bardzo dekoracyjnym stylu romantyzmu historycznego. Wyposażyli też z przepychem komnaty, ozdabiając je bogatą galerią obrazów oraz założyli rozległy angielski park krajobrazowy.

Autentyczne, neogotyckie wnętrza ozdobione zostały rzeźbami z pracowni Piotra Buszka oraz cennymi zbiorami dzieł sztuki , wśród których znalazły się obrazy i witraże, cyna, porcelana, szkło. Galeria portretów należąca do Rohanów jest największą poza Francją kolekcją francuskiego malarstwa portretowego.

Obecnie Sychrov z przebogatym wyposażeniem wnętrz, wspaniałym parkiem angielskim oraz licznymi, kojarzącymi się z Francją pamiątkami stanowi dużą atrakcję dla zaglądających tu turystów. Zamek jest udostępniany publiczności w znacznym zakresie, w związku z tym jego zwiedzanie przynosi oglądającym doskonałe wyobrażenie, jak w drugiej połowie XIX wieku żyły w rezydencjach wiejskich bogate rodziny szlacheckie. Na terenach zamkowych zostało nakręconych kilka filmów fabularnych i baśni filmowych.

Dodaj komentarz