Święta w Karkonoszach

Samotnia

Samotnia

Jedno z najstarszych schronisk Samotnia w Karkonoszach zaprasza na Wigilię w tradycyjnej oprawie. Śniegu zwykle jest tutaj w nadmiarze, do schroniska zagląda Mikołaj, a w menu pojawiają się wszystkie wigilijne dania. -Jeśli goście sobie tego życzą, łączymy stoły w drewnianej jadalni w jeden wspólny, do którego może zasiąść 20 – 50 osób – mówi Magda Siemaszko. Noclegi we wnętrzu z klimatem i z widokiem na Małą Kopę kosztują 35 – 37 zł. 27 grudnia rozpocznie się sylwestrowy obóz górski, który potrwa do 2 stycznia. Za 991 zł organizatorzy zapewniają pełne wyżywienie, naukę jazdy na nartach, wycieczki na czeską stronę Karkonoszy oraz całonocną zabawę sylwestrową z szampanem i sztucznymi ogniami.

Tel. 075 76 19 376, www.samotnia.com.pl

Lądek Zdrój

W słynącym z gorących źródeł uzdrowisku w okresie świątecznym goście mogą spodziewać się uroczystych kolacji, kuligu lub przejażdżki bryczką po okolicy, ogniska z pieczeniem kiełbasek i kubkiem grzanego wina. Będzie też bal sylwestrowy. Ponadto można skorzystać z wielu zabiegów leczniczych i balneologicznych, w tym kąpieli radonowych i masaży. Kurort, w którym bywał Johann Wolfgang Goethe, prezydent USA John Quincy Adams car Aleksander I, jest znany z wód, które nie tylko działają zbawiennie na wyczerpane mięśnie i stawy, ale także doskonale oczyszczają organizm. Zdaniem uzdrowiskowych lekarzy źródło Maria Curie – Skłodowska błyskawicznie leczy kaca i regeneruje organizm.

  • Pakiet świąteczno – noworoczny (23.12 – 03.-01) – 1530 zł, miejsce w dwójce
  • Pakiet świąteczno – noworoczny (23.12 – 03.01) – 1900 zł w jedynce
  • pakiet świąteczny (23.12 – 29.12) – 685 i 895 zł
  • pakiet noworoczny (29.12 – -3.01) – od 668 do 1085 zł, w tym całodzienne wyżywienie

Uzdrowisko Lądek – Długopole, tel. 074 814 64 37 ( w godz. 8 – 16)
rezerwacja@uzdrowisko-ladek.pl, www. uzdrowisko-ladek.pl

Michałowice

Do Michałowic u podnóża Karkonoszy (pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą) od kilkunastu lat przyjeżdżają miłośnicy gór,dobrej kuchni, ale przede wszystkim rodzinnej atmosfery i humoru. Jadwiga i Tadeusz Kutowie, małżeństwo zawodowych aktorów, prowadzą tutaj Tetr Nasz oraz kameralny ośrodek (36 miejsc w komfortowych pokojach). W każdy czwartek o godz. 19 odbywają się spektakle, po których gospodarze zwykle zapraszają do wspólnego stołu i rozmów. Tuż przed Bożym Narodzeniem goście Teatru Nasz będą mogli zobaczyć „Wigilię” – współczesną tragifarsę o samotności i zagubieniu, w reżyserii i z udziałem gospodarzy (20, 21, 22 grudnia, godz. 19). W tygodniu poprzedzającym sylwestra ma królować kabaret. Trzy wieczory kabaretowe odbędą się 27, 28 i 29 grudnia o godz. 19.

Wszystkie spektakle po 30 zł, rezerwacja biletów i noclegów – tel. 075 755 47 44, www.teatrnasz.pl

Nowina

Gospodarstwo agroturystyczne Nowina 5 leży w dolnośląskiej wsi Nowina wśród malowniczych Wzgórz Strzelińskich. Mieszka tu raptem 60 osób i świątecznego spokoju nic nam nie zakłóci. Gospodarz Jurek Trawiński, miłośnik koni, prowadzi własną hodowlę koników polskich (prymitywna, pochodząca od tarpana rasa o łagodnym usposobieniu) . Na niewelkich, krępych koniach lubią jeździć i doświadczeni koniarze, i dzieci, dla których prowadzi się hipoterapię. Także w okresie świątecznym można pojeździć konno , a ponadto zajrzeć do pobliskiego klasztoru Cystersów w Henrykowie, posłuchać śpiewu gości z azjatyckiej republiki Tuwy i opowieści gospodarza, który zjeździł pół świata, pracując na farmach ekologicznych. Warto spróbować jego smakołyków – konfitur smażonych w miedzianym rondlu i chleba ze zboża z własnej ekouprawy. Noclegi na wymoszczonym sianem poddaszu w starej chacie z cegieł i gliny albo w osobnym domku z piecem kaflowym (20 – 35 zł), a dla odważnych w kirgiskiej jurcie, którą gospodarz rozstawia na zimę.

Te. 074 810 24 22, www.nowina5.pl

Rękodzieło w Łomnicy

Od początku grudnia aż do Trzech Króli pałac Łomnica w Karkonoszach przemieni się miejsce baśniowe. W pałacowych salach, wśród zapachu domowych pierników i grzańca, w świątecznej scenerii będzie prezentowane dolnośląskie rękodzieło. Część przysmaków i dekoracji można kupić 2 i 16 grudnia podczas kiermaszu adwentowego. Będą mu towarzyszyć kolędy w wykonaniu zespołów ludowych, prezentacje szopek, występy artystów cyrkowych i przejażdżki na wielbłądzie. Pałac Świąteczny będzie otwarty codziennie w godz. 10 – 17, restauracja zaprasza na świąteczne specjały od godz. 10 do ostatniego gościa.

Łomnica, ul. Karpnicka 3, Jelenia Góra, tel. 075 713 04 60, www.palac-lomnica.pl

Dodaj komentarz