Wodospad Kamieńczyka

W marcu 2007 roku postanowiliśmy spędzić jeden z weekendów w naszych ulubionych Karkonoszach. 24 marca wyruszyliśmy nocą ze Szczecina i po kilku godzinach jazdy, drogą nr 3, dotarliśmy do Szklarskiej Poręby. Zostawiliśmy samochód na parkingu i po przebraniu się… w samochodzie, wyruszyliśmy na trasę. Postanowiliśmy przejść się na Szrenicę, a po drodze wstąpić do Wodospadu Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach. To także najwyższy wodospad w tym paśmie Sudetów. Kamieńczyk wypływa na wysokości 1260 m n.p.m. z Hali Szrenickiej, jego źródła znajdują się w ścisłym rezerwacie przyrody. Woda spada 27 metrów w dół trzema kaskadami z wysokości 840 m n.p.m.

Pod środkową kaskadą znajduje się jama wykopana prawdopodobnie przed wiekami przez poszukiwaczy złota. Natomiast u stóp wodospadu ciągnie się naturalny, blisko 100 metrowy wąwóz zwany Kanionem Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka można oglądać z dwóch miejsc. Górną część wodospadu można podziwiać z tarasu widokowego, jednak dopiero zejście na dno kanionu i obejrzenie wodospadu w całej okazałości dostarcza niezapomnianych przeżyć. Ze względów bezpieczeństwa do kanionu można zejść jedynie w ochronnym kasku, które można na miejscu wypożyczyć.

0 odpowiedzi na “Wodospad Kamieńczyka”

 1. Z ametystów przez wiele lat słynęła grota znajdująca się pod wodospadem Kamieńczyka (tzw. Złota Jama, Złota Komnata lub Złota Kopalnia). W niektórych zapiskach podróżniczych z XVIII i XIX w. była mylnie wzmiankowana jako dawne miejsce wydobywania złota przez “Włochów lub Walonów”. Grota ma kilka metrów głębokości i powstała przez sztuczne pogłębienie naturalnej wnęki w żyle pegmatytowej. Opisał ją B. Stęczyński w trzeciej pieśni romantycznego poematu “Sudety”:
  “A przecie tam jaskinia znajduje się ciemna,
  Z której patrzeć – zdaje się woda tak przyjemna,
  Jak gdyby w barwach tęczy Najady spływały
  I warkoczami z pereł ciągle migotały.
  Jest to miejsce obszerne, wilgotne na wieki,
  Nieocenione podczas południowej spieki.”

 2. Na wodospadzie Kamieńczyka byłam juz kilka razy i zawsze robi na mnie wrażenie. Droga ciagnie się po kamieniach i mozna się zmęczyc troche, ale naprawde warto zobaczyć ten cud natury. JEST PIĘKNIE.Aga

Dodaj komentarz