Wyjazd do Rothenburga

Wyjazd do Rothenburga oraz zwiedzanie Repliki Grobu Chrystusa w Gorlitz. Grupa Integracyjna Diakonii Wang to grupa osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich i o kulach oraz członkowie ich rodzin. Wielkim wsparciem są wolontariusze oraz opiekunowie z Diakonii Wang. Celem działania grupy osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin, jest uczestnictwo raz w miesiącu w imprezach kulturalnych i towarzyskich.

Grupa Integracyjna Diakonii Wang w Karpaczu na majową imprezę miesiąca wybrała wyjazd do Rothenburga – miasteczka, w którym znajduje się Ośrodek dla osób niepełnosprawnych oraz przygranicznego Görlitz. 15 maja słoneczny poranek zrekompensował wcześniejsze wstawanie. Grupa 22-osobowa w tym 8 osób na wózkach inwalidzkich, w towarzystwie opiekunów oraz wolontariuszy, udała się na całodniową wycieczkę do Niemiec. Dla większości uczestników, przy okazji, było to historyczne odczucie efektów porozumienia z Schengen. Zniesienie kontroli granicznej.

Celem wycieczki było zapoznanie się z warunkami w miejscu zamieszkania oraz pracy osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Mieliśmy okazję zwiedzić warsztaty terapii zajęciowej: prace o różnej skali trudności – od prostych czynności po obsługę maszyn automatycznych pakujących drobną konfekcje. Ogromne wrażenie zrobiło na nas zaangażowanie oraz widoczna satysfakcja z wykonywanej pracy przez osoby niepełnosprawne.

Równie duże wrażenie na uczestnikach grupy integracyjny Diakonii Wang wywarło zabezpieczenie socjalne oraz warunki mieszkaniowe, w szczególności przystosowanych łazienek dla osób niepełnosprawnych.

Zwiedzanie miasteczka zakończyliśmy wspólnym obiadem w stołówce przypominającej nowoczesny bar szybkiej obsługi.

Drugim punktem programu wycieczki dla grupy integracyjnej Diakonii Wang było zwiedzanie oraz zapoznanie się z historią repliki grobu Chrystusa w Görlitz. Obiekt powstał ponad 500 lat temu. Wierna kopia umożliwiała zapoznanie się z ważnym miejscem w świadomości chrześcijan. Dla wielu pokoleń zobaczenie repliki grobu, wspólna modlitwa w kaplicy z umiejscowioną Golgotą było równoznaczne z odbyciem pielgrzymki do ziemi świętej.

Grupa Iitegracyjna Diakonii Wang w Karpaczu.

Z. up. grupy

Edward Wach
Karpaczański Informator Samorządowy

Dodaj komentarz