Wystawa fotograficzna – 1918 Walki o Lwów

W hollu bolesławieckiego ratusza 05.12.2007r. otwarta została wystawa fotograficzna Zdzisława J. Zielińskiego pt. 1918 Walki o Lwów. Na zaprezentowanych zdjęciach utrwalone zostały m.in. punkty oporu, obszary i odcinki kontrolowane przez wojsko polskie oraz sylwetki uczestników walk, dowódców grup taktycznych.

Przebieg obrony Lwowa charakteryzuje szczegółowe kalendarium wydarzeń, które dzień po dniu – od 1 do 22 listopada 1918 – ukazuje zmagania obrońców z oddziałami ukraińskimi, aż do wycofania się Ukraińców i oswobodzenia Lwowa. – Warto przypomnieć, że wśród obrońców Lwowa bardzo licznie reprezentowana była lwowska młodzież, a nawet dzieci. Wśród dzieci lwowskich ulic, które brały czynny udział w walkach, znalazł się nawet dziewięciolatek, najmłodszy uczestnik walk obronnych – powiedział m.in. podczas otwarcia wystawy wiceprezydent Bolesławca Maciej Małkowski.

Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich z Bolesławca. Wystawę można oglądać w godzinach pracy urzędu, od 7.30 do 15.30.

Dodaj komentarz