Dolny Śląsk poznaj

Jest ich dwanaście, ale różnorodnością zadowolą najbardziej wybrednych turystów. Dolnośląskie parki krajobrazowe – od książańskiego pod Wałbrzychem przez Gór Sowich po Dolinę Baryczy to naprawdę wyjątkowe miejsca i dla przyrodników amatorów, i dla tych, którzy po prostu lubią poznawać region, w którym żyją.

To właśnie z myślą o nich, ale też i o tych, którzy nie zaplanowali sobie jeszcze wakacji, przygotowaliśmy mapy dolnośląskich parków. Poręczne, z praktycznymi informacjami, pomogą w mądrym zwiedzaniu.

Już od środy razem z naszą gazetą będzie można dostać mapę Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który swoim obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi, popularnymi wśród amatorów wspinaczki skałkowej, część Kotliny Jeleniogórskiej, Góry Kaczawskie i Bramę Lubawską.

Te tereny mają wiernych fanów. I nic dziwnego, bo w Rudawskim Parku Krajobrazowym można nie tylko zachwycić się przyrodą, ale zobaczyć też ruiny zamku w Bolkowie (słynne w całej Europie z corocznej imprezy Castle Party, na której spotykają się fani gotyckiego rocka) czy zwiedzić Miedziankę, w której wydobycie miedzi rozpoczęto już w 1311 roku.

O niezwykłej urodzie Parku decyduje też liczba zamków i pałaców, przewyższająca słynną pod tym względem dolinę Loary. Warto dodać, że część z tych zabytków odzyskuje dawną świetność. Ale warto też zobaczyć „Kolorowe Jeziorka” w Wieściszowicach, przełom Bobru pomiędzy Ciechanowicami a Janowicami Wielkimi oraz Trzcińskiem a Wojanowem-Bobrowem, dolinę Janówki koło Janowic Wielkich i górę Skalnik.

Za tydzień, 18 czerwca, dołączymy mapę Parku Doliny Bobru, 25 – Przemkowskiego PK, a 2 lipca Doliny Jezierzycy. Ostatnia mapa ukaże się 27 sierpnia i będzie to przewodnik po Ślężańskim Parku Krajobrazowym.

Katarzyna Kaczorowska – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz