Fabryka papieru toaletowego w Piechowicach

Piechowice leżą w powiecie jeleniogórskim województwa dolnośląskiego. Są znaczącym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym, malowniczo usytuowanym u podnóża Karkonoszy w Kotlinie Jeleniogórskiej. Na mapie gospodarczej Piechowic Fabryka Papieru Piechowice S.A odgrywa pierwszoplanową rolę. Powstała w 1879 roku, w miejscu, gdzie wcześniej istniała XVII-wieczna czerpalnia oraz wytwórnia ścieru. Początkowo należała do braci Bergerów, którzy wytwarzali tu biały i brązowy ścier oraz zainstalowali maszynę papierniczą. Przed pierwszą wojną światową, obok papierów do drukowania, pakowego oraz kartonów reklamowych i albumowych, w fabryce zapoczątkowano wytwarzanie papieru toaletowego. Od 1945 roku papiernia funkcjonowała w strukturach wielozakładowych przedsiębiorstw (ostatnio: w Karkonoskich Zakładach Papierniczych), od 1992 roku była samodzielnym przedsiębiorstwem, w 1994 roku przekształciła się z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, w której kapitał akcyjny był w 100% kapitałem polskim, natomiast od 2006 roku FPP S.A. pozyskała inwestora strategicznego WEPA PAPIERFABRIK PROFESSIONAL GMBH&CO KG i od kwietnia 2007r zmieniła nazwę na WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A.

Piechowicka papiernia zakończyła XX wiek w grupie nowocześniejszych w kraju zakładów produkujących papier toaletowy i ręczniki papierowe. Fabryka jest systematycznie modernizowana, co doprowadziło w roku 2002 do zwiększenia prędkości maszyny papierniczej do 600 m/min i wytwarzania około 1.600 ton papieru miesięcznie. Dzięki inwestycjom ekologicznym, przeprowadzonym w ostatnich latach, działalność produkcyjna fabryki w stopniu minimalnym ingeruje w środowisko naturalne. Biologiczna oczyszczalnia ścieków, oddana do użytku w 2000 roku, jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Na początku 2000 roku uruchomiliśmy instalację do odbarwiania masy makulaturowej, dzięki czemu jesteśmy jedynym producentem jednowarstwowego papieru odbarwianego w kraju. Papier ten jest jednym z kilku produktów wytwarzanych w WEPRO i zaliczyć go należy do kategorii pośredniej między papierem celulozowym, a szarym papierem makulaturowym. Jest to produkt przyjazny dla środowiska, a jednocześnie posiada wysokie parametry jakościowe. Dzięki procesowi odbarwiania makulatury papier toaletowy OCH jest bardziej chłonny i pulchny, łagodniejszy w dotyku, a jego barwa jaśniejsza i jednorodna. Na rynku oferujemy go w markach: OCH i OCH XXL Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych produktów jest uzyskanie Świadectwa Jakości Zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny.

Dla zapewnienia prawidłowości i powtarzalności procesów produkcji papieru, a także w trosce o stałą poprawę jakości produktów, wdrożyliśmy w 1997 roku system jakości ISO 9002.
Dążąc do zwiększenia zadowolenia klientów, ochrony środowiska i zapewnienia bezpiecznej pracy naszym pracownikom i dostawcom wdrożyliśmy w 2003 roku zintegrowany system zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy w oparciu o wymagania norm ISO 9001:2000, ISO 14001 oraz PN-N 18001.

Auditorzy KEMA Quality B.V. podczas auditu recertyfikacyjnego przeprowadzonego w lipcu 2006 r., pozytywnie ocenili 3 – letni okres funkcjonowania zintegrowanego systemu zarządzania.
FPP S.A. ponownie uzyskała ceryfikat na zgodność systemu zarządzania jakością, środowiskiem i bhp z normami ISO 9001:2000, ISO 14001, PN-N 18001 oraz dodatkowo z normą OHSAS 18001.

0 odpowiedzi na “Fabryka papieru toaletowego w Piechowicach”

  1. Osobiście wolałbym aby w tym miejscu nie było takich zakładów. Niestety, specjalna strfa ekonomiczna rozwija się nadal i poszerza swoje tereny o następne 100 hektarów. Oznacza to, iż takich zakładów będzie przybywać. Szkoda, że nie postawili na turystykę…

Dodaj komentarz