Perły wyłonione

Zamek Czocha, gwiazda regionu i ekranu, uzyskał najwięcej – ponad 25 tysięcy – głosów w plebiscycie portalu naszemiasto.pl na 10 największych atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego. Znany jest z wielu zalet i tajemnic. Niedawno było o nim głośno za sprawą „Tajemnicy twierdzy szyfrów”.

Z Waszych plebiscytowych komentarzy wiemy dziś o Czosze jeszcze więcej. „Najlepsza sala tortur, jaką widziałem. Profesjonalnie przygotowana pod każdym względem. Wspaniały klimat i znakomity gospodarz sali. Polecam gorąco!” – zachęca Aluś, ujawniając tajemnice pominięte w scenariuszu Wołoszańskiego.

Obok dziesięciu pereł, które wspólnie wybieraliśmy, i z których każda świeci równie wielkim blaskiem jak zamek odbijający się w lustrze Jeziora Leśniańskiego, największym skarbem wakacyjnego głosowania są Wasze opinie i sugestie, słowa krytyki, także pochwały. Z otwartej dyskusji płynie przekonanie, że za rok wybierać będziemy Perły w Koronie Województwa Dolnośląskiego 2009.

Przy okazji prezentacji wyników warto o jednym przypomnieć: celem tego plebiscytu nie było sprawdzenie wiedzy internautów z zakresu turystycznej mapy województwa i tego, co na niej najcenniejsze, przez turystów najczęściej odwiedzane. Te informacje są w przewodnikach po regionie. Od początku, czyli pierwszych dni czerwca br., zachęcaliśmy Was słowami: znasz Dolny Śląsk jak własną kieszeń, masz swoje ulubione miejsca i ścieżki, do których chętnie wracasz, chciałbyś pokazać drogę do nich innym… Zgłoś swoją perłę. I to są Wasze perły. Jeśli zabrakło wśród nich turystycznych ikon regionu, takich jak Śnieżka, Ślęża, Książ, Błędne Skały i Szczeliniec, nie ma powodów do paniki czy oburzenia. Warto przyjąć ten stan jako sygnał i zachętę do poznawania Dolnego Śląska. Sięgnąć po mapę, odnaleźć omijane wcześniej miejsca, poznać ich historię i odwiedzić podczas wędrówki po regionie. Temu ma służyć nasz plebiscyt.

Jakie są Wasze perły województwa dolnośląskiego w 2008 roku? Architektura góruje nad… górami i ich przyrodą, obowiązkowo pojawiającymi się w tle tych największych atrakcji. Wyjątkiem jest wodospad Podgórnej, zwyczajowo wymieniany jako ten trzeci w Karkonoszach, u nas – numer jeden w krainie Liczyrzepy i numer dwa wśród wszystkich plebiscytowych atrakcji. Miano największej niespodzianki i najbardziej kontrowersyjnej perełki przypadło krytemu mostowi nad Białą Lądecką, jedynemu w Polsce mostowi z certyfikatem „Perła w Koronie”. Lądek Zdrój został rekordzistą pierwszej edycji plebiscytu, bo może poszczycić się jeszcze jedną perłą, również jedyną w swoim rodzaju – Zakładem Przyrodoleczniczym „Wojciech”. Nie mogło zabraknąć w pierwszej dziesiątce dolnośląskich zamków: obok Czochy są w niej Bolków i Chojnik, a także wieża rycerska w Siedlęcinie. Obecność w gronie najpopularniejszych kościoła Wang, kowarskiego Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (znacznie młodszy kolega z Inwałdu wygrał plebiscyt małopolski) i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju niespodzianką być nie powinna. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Perły w Koronie Dolnego Śląska 2008

 • Zamek Czocha – 25 150 głosów
 • Wodospad Podgórnej w Przesiece – 24 789
 • Kryty most nad Białą Lądecką – 20 772
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – 18 083
 • Zamek Bolków – 11 551
 • Wieża rycerska w Siedlęcinie – 11 287
 • Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech w Lądku Zdroju – 11 265
 • Kościół Wang w Karpaczu – 9325
 • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach – 8733
 • Zamek Chojnik – 6561

Przez najbliższy rok będziemy dbać o te perełki ze szczególną troską. Na stronie „Perły w Koronie” każda z 10 największych (lub – jeśli wolicie – najbardziej polecanych) atrakcji województwa dolnośląskiego otrzyma pole do popisu i promocji, które sukcesywnie zapełniać będą nowe informacje, komunikaty, zaproszenia – wszystko, co może przyczynić się do popularyzacji niezwykłych miejsc i obiektów. Laureatów gorąco zachęcamy do korzystania z dodatkowych możliwości, internautów – do odwiedzania perłowych stron w następnych miesiącach. W ciągu najbliższych tygodni zadbamy o to, by do rąk wszystkich wyróżnionych trafiły certyfikaty „Perła w Koronie Dolnego Śląska 2008” – świadectwa Waszego najwyższego uznania.

Liderzy plebiscytu w innych regionach

 • Łódzkie: Arboretum w Rogowie, zamek w Łęczycy, Dinopark w Kołacinku.
 • Małopolskie: Park Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie, rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim, zamek w Dobczycach.
 • Mazowieckie: osada fabryczna w Żyrardowie, Radziejowice, zamek książęcy na Wzgórzu Tumskim w Płocku.
 • Opolskie: Skarbiec św. Jakuba w Nysie, gród pod Byczyną, Jezioro Nyskie.
 • Podkarpackie: Bieszczadzki Park Narodowy, Stare Miasto w Przemyślu, Szlak Architektury Drewnianej.
 • Pomorskie: zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, kartuska kolegiata, bazylika w Chojnicach.
 • Śląskie: Trójkąt Trzech Cesarzy, zamek w Toszku, skałki w Podlesicach.

NaszeMiasto.pl

Dodaj komentarz