Szrenica – Śnieżne Kotły – Przełęcz Karkonoska

Biegnący głównym grzbietem Karkonoszy czerwony szlak wiedzie wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Szlak prowadzi w otwartym terenie ponad górną granicą lasu, dzięki czemu jest niezwykle interesujący widokowo. Występujące na nim niewielkie różnice wzniesień w połączeniu z wyjątkowymi walorami widokowymi powodują, że jest to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach.

Wyruszając ze szczytu Szrenicy schodzimy czarnym szlakiem do drogi granicznej, którą biegnie czerwony szlak. Skręcamy w lewo i wkrótce dochodzimy do malowniczej formacji skalnej Trzy Świnki. Tuż za skałami skrzyżowanie z zielonym szlakiem wiodącym z Hali Szrenickiej poprzez Końskie Łby. Przez kilkadziesiąt metrów szlaki prowadzą razem, po czym znaki zielone odbijają w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem. Idąc za znakami czerwonymi mijamy po prawej stronie kolejną formację skalną zwaną Twarożnikiem i rozpoczynamy podejście na Łabski Szczyt. Po kilkunastu minutach dochodzi od strony czeskiej żółty szlak prowadzący od widocznych poniżej źródeł Łaby. Od skrzyżowania szlaków do Łabskiego Szczytu jeszcze niespełna 10 minut. Sam szczyt zwieńczony jest rumowiskiem skalnym i stanowi dobry punkt widokowy szczególnie na czeskie Karkonosze z Łabską Łąką, Kotelem i Krkonosem.

Za Łabskim Szczytem następuje krótkie zejście, po czym szlak wspina się nieznacznie w kierunku stacji przekaźnikowej TV nad Śnieżnymi Kotłami. Tuż przed budynkiem stacji z lewej strony dołącza żółty szlak ze Schroniska pod Łabskim Szczytem. Wydeptane ścieżki doprowadzają nad samą krawędź Wielkiego Kotła, przy której znajduje się kilka punktów widokowych z barierkami. W dole widać niewielkie Śnieżne Stawki oraz biegnącą dnem kotła ścieżkę nad reglami.

Czerwony szlak obchodzi Wielki Kocioł i zaczyna następnie trawersować zbocza Wielkiego Szyszaka. Ze szlaku piękne widoki na podnóże Karkonoszy. Wśród rumowisk wygodna kamienna ścieżka obniża się równomiernie i po obejściu kopuły szczytowej Wielkiego Szyszaka dociera do rozstaju z niebieskim szlakiem odbijającym w dół do drogi nad reglami. Nieco poniżej rozstaju szlak osiąga Przełęcz pod Śmielcem, a później podczas krótkiego podejścia zostawia po lewej szczyt Śmielca. Następuje teraz nieco stromsze zejście na Czarną Przełęcz, na której skrzyżowanie z niebieskim szlakiem do Jagniątkowa (Koralowa Ścieżka).

Za Czarną Przełęczą ścieżka wspina się zakosami i po 10-15 minutach dochodzimy do formacji Czeskich Kamieni o wysokości około 10 metrów i długości kilkudziesięciu metrów. W kierunku południowym widok na położony w dole Spindlerovy Mlyn. Czerwony szlak prowadzi dalej bez większych zmian wysokości i po kolejnych 10 minutach dochodzi do Śląskich Kamieni, kolejnej malowniczej formacji skalnej. Ze Śląskich Kamieni roztacza się piękna panorama na Przełęcz Karkonoską z widocznym schroniskiem Odrodzenie i Spindlerovą Boudą. Ponad spłaszczonym Grzbietem Głównym wyłania się również piramida Śnieżki.

Ze Śląskich Kamieni szlak obniża się w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Ścieżka wije się pośród kosodrzewiny i doprowadza do rozstaju gdzie szlak czerwony odchodzi w lewo, pozostawiając czeski szlak prowadzący do schroniska Petrovka. Kosodrzewina szybko przerzedza się i przecinając górską łąkę szlak dochodzi do asfaltowej drogi biegnącej do położonej w pobliżu Petrovki. Następuje teraz strome zejście asfaltową drogą na przełęcz Dołek (1178m). Z przełęczy krótkie podejście doprowadza do skrzyżowania dróg. Jezdnia asfaltowa odbija w prawo, natomiast w lewo odchodzi stara droga celna, którą można dojść do ścieżki nad reglami i dalej do asfaltowej drogi do Przesieki. Od skrzyżowania szlak wznosi się na niewielkie spiętrzenie zwane Ptasim Kamieniem, po czym obniża się na Przełęcz Karkonoską (1198m).

Przełęcz Karkonoska dzieli Grzbiet Główny na dwie części: zachodnią z Wielkim Szyszakiem (1509m) i wschodnią ze Śnieżką (1602m). Na przełęczy znajduje się rozległy parking oraz stoi czeskie schronisko Spindlerova Bouda. Po polskiej stronie usytuowana jest strażnica graniczna. Kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy wznosi się polskie schronisko Odrodzenie.

Dodaj komentarz