Szklarska Poręba Górna – Wodospad Kamieńczyka – Szrenica

Szrenica jest rozległym szczytem dominującym nad Szklarską Porębą. W partiach szczytowych Szrenicy położonych jest kilka interesujących formacji skalnych takich jak Końskie Łby, Twarożnik oraz Trzy Świnki. Przy szlaku ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę położony jest Wodospad Kamieńczyka, będący najwyższym wodospadem w Karkonoszach i stanowiący jedną z głównych atrakcji turystycznych okolic Szklarskiej Poręby.

Szlak na Szrenicę w początkowym fragmencie jest łagodny jednak od Rozdroża pod Kamieńczykiem prowadzi stromo do góry i wznosi się mozolnie aż do szczytu Szrenicy. Na Hali Szrenickiej szlak wydostaje się ponad górną granicę lasu i wraz z nabieraniem wysokości oraz zbliżaniem się do szczytu Szrenicy rozpościerają się z niego coraz efektowniejsze i bogatsze widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Pogórze Karkonoskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Ze Szklarskiej Poręby Górnej na Szrenicę prowadzi czerwony szlak będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego. Z centrum miasta szlak wiedzie ulicą Sikorskiego wzdłuż rzeki Kamiennej. Idąc trasą w kierunku przejścia granicznego w Jakuszycach mijamy po kilku minutach z lewej strony Krucze Skały, wykorzystywane dla celów wspinaczki skałkowej. Niedaleko za skałami do drogi dochodzi czarny szlak prowadzący dookoła Szklarskiej Poręby. Przekraczamy tutaj most na Kamiennej. Z prawej strony w odległości kilkudziesięciu metrów wznosi się nieczynna już Huta Szkła ”Julia”.

Za mostem czerwony szlak opuszcza jezdnię i prowadzi prosto leśną drogą razem ze znakami czarnymi. Po około 15 minutach dochodzimy do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Zostawiamy tutaj czarny szlak, który odchodzi w lewo do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę i który może być wykorzystany jako alternatywne dojście ze Szklarskiej Poręby do Rozdroża. Znaki czerwone wiodą dalej kamienistą drogą początkowo łagodnie pod górę, by wkrótce poderwać się wyraźnie i w przeciągu 10-15 minut dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka. Powyżej wodospadu znajduje się schronisko turystyczne ”Kamieńczyk”. Z widokowego występu roztacza się widok na wodospad opadający potrójną kaskadą o łącznej wysokości 27 metrów. Kamienne schody umożliwiają zejście do skalistego wąwozu położonego u stóp wodospadu (po drodze kasa). Sprzed schroniska roztacza się widok w kierunku Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem.

Ponad wodospadem Kamieńczyka zaczyna się monotonne około godzinne podejście brukowaną drogą na Halę Szrenicką. Pierwszy odcinek podejścia wiedzie lasem, który przerzedza się po około 30 minutach, a ponad wierzchołkami drzew ukazuje się budynek Schroniska na Hali Szrenickiej. Końcowy fragment podejścia przecina rozległą Halę Szrenicką i doprowadza do schroniska usytuowanego na wysokości 1195 metrów. Sprzed schroniska interesujący widok na masyw Gór Izerskich.

Od schroniska w kierunku Szrenicy prowadzi dosyć stromo wznosząca się droga jezdna. Tuż powyżej schroniska w lewo odbija zielony szlak w kierunku skał Końskie Łby i dalej do górnej stacji wyciągu na Szrenicę. Stanowi on ciekawszy wariant dojścia na szczyt Szrenicy oferując piękne widoki na położoną poniżej Szklarską Porębę. Od górnej stacji wyciągu na Szrenicę prowadzi czarny szlak doprowadzający na szczyt w około 10 minut. Wejście na Szrenicę szlakiem zielonym i następnie czarnym zajmuje łącznie około 20-25 minut. Idąc z Hali Szrenickiej szlakiem czerwonym dochodzimy po 15 minutach do rozstaju dróg. Szlak czerwony prowadzi do formacji skalnej Trzy Świnki, natomiast w lewo odchodzi znakowana na czarno droga prowadząca na szczyt Szrenicy, który osiągamy po niecałych 5 minutach.

Na szczycie stoi duże schronisko turystyczne. Szrenica stanowi doskonały punkt widokowy zarówno na polskie jak i czeskie Karkonosze, a także Pogórze Karkonoskie, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu znajduje się górna stacja dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego z Marysina. Zimą okolice Szrenicy stanowią doskonały teren narciarski, a na jej zboczach poprowadzone są nartostrady Puchatek, Lolobrygida, Śnieżynka, Bystra.

Dodaj komentarz