Trasa Radiowej Trójki – Duża Szklarska Pętla

Trasa Radiowej Trójki – Duża Szklarska Pętla (25 km)


Trasa trudna technicznie, dla ambitnych – tak jak radiowa trójka. Prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby, często pieszym szlakiem czarnym lub ścieżkami leśnymi wymagającymi od rowerzysty trochę umiejętności technicznych. Wszystko to czyni tę trasę zdecydowanie podnoszącą adrenalinę, a dodatkowo nie brakuje na niej pięknych widoków. Trasa przebiega przez najciekawsze turystycznie punkty takie jak: Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka.
Zakręt Śmierci – bardzo ostry zakręt (prawie 180 stopni) znajdujący się na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Usytuowany jest na wysokości 775 m.n.p.m., dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na panoramę Karkonoszy oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską.
Zbójeckie Skały – grupa skalna usytuowana na północno-wschodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Izerskiego niedaleko stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna. W sąsiedztwie Zbójeckich Skał znajdują się liczne sztolnie pouranowe.
Wodospad Szklarki – drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 520 m.n.p.m. i ma 13,3 m. wysokości. Jest on częścią enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wodospad Kamieńczyka – największy wodospad znajdujący się w polskich Karkonoszach. Ma 27 m. wysokości, a jego próg usytuowany jest na wysokości 843 m.n.p.m. Wodospad spada do pięknego wąwozu o wysokości dochodzącej do 30 m. Za środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta grota, z której dawniej wydobywano ametysty i pegmatyty.
Mapa, pochodzi ze strony www.rowerowakraina.com i jest do pobrania w „Plikach”
Artykuł pochodzi z www.rowerowakraina.com

Dodaj komentarz